Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 22. 9. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Přerov definitivně vyhrál spor s bývalým dopravcem MHD

Přerov definitivně vyhrál spor s bývalým dopravcem MHD

Přerov definitivně vyhrál spor s bývalým dopravcem MHD

12.10.2017 14:20, Zdroj: ČTK

Přerov - Přerovská radnice definitivně vyhrála dlouholetý spor s bývalým dopravcem MHD, Dopravní a logistickou společností, která po městu požadovala více než dvoumilionovou částku jako doplacení kompenzace za provozování služeb. Odvolání společnosti proti rozsudku přerovského okresního soudu ve středu zamítl olomoucký krajský soud. ČTK to dnes řekli soudce Michal Renda a zástupci radnice. Firma provozovala autobusovou dopravu v Přerově místo původně plánovaných deseti let pouze od dubna roku 2014 do února 2016. Poté, co se dostala do finančních potíží, smlouvu město vypovědělo.

"Potvrdili jsme rozsudek okresního soudu, který zamítl žalobu dopravce na zaplacení doplatku za určité období. Rozsudek jsme potvrdili proto, že v jiném řízení byla již otázka ceny dopravního výkonu za první období trvání smlouvy pravomocně vyřešena," řekl ČTK soudce olomouckého krajského soudu Renda.

Důvodem sporu byl výklad smlouvy, na který měl dopravce jiný názor než město. Podle primátora Vladimíra Puchalského (Společně pro Přerov) zástupci společnosti požadovali po Přerovu částku 2,2 milionu korun jako nedoplatek kompenzace za plnění smlouvy o veřejných službách v přepravě cestujících, a to za období od dubna do června roku 2014. Rada města ale tento nárok neuznala, spor se proto dostal k soudu.

Smlouvu o provozování MHD podepsalo minulé vedení Přerova s Dopravní a logistickou společností v březnu roku 2014. Dopravce se v ní zavázal, že dopravu zajistí za 136,8 milionu korun bez DPH. Část plateb tvořily měsíční zálohy, část doplatek kompenzace za příslušné zúčtovací období, peníze měla Dopravní a logistická společnost dostávat od města. Podle smlouvy totiž měla být městem doplácena kompenzace, a to jako rozdíl mezi náklady a vybranými tržbami.

Problém nastal v ceně za jeden kilometr. "Dopravce v předloženém vyúčtování uváděl cenu za jeden kilometr vyšší, než mu ze strany města byla hrazena podle skutečně ujetých kilometrů," uvedl náměstek primátora Pavel Košutek (ANO). Pokud by město vyplácelo dopravci kompenzaci podle firmou uváděné ceny za jeden kilometr, byla by výrazně přeplacena nabídková cena, doplnila Jitka Kočicová z přerovského magistrátu.

Firma měla smlouvu do roku 2024, letos v únoru ji však město vypovědělo kvůli finančním problémům, kdy společnost přišla o část pronajatých autobusů a nezajistila plně ve městě dopravu. MHD v Přerově bude od ledna příštího roku deset let zajišťovat společnost Arriva Morava, která zvítězila v městském tendru. Město firmě Arriva Morava za provoz MHD do roku 2027 zaplatí zhruba 526 milionů korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.6 + 7.8) *

Zpět na přehled