Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Premiér Nečas: Očista vlády od ABL bude pokračovat

Premiér Nečas: Očista vlády od ABL bude pokračovat

Premiér Nečas: Očista vlády od ABL bude pokračovat

21.4.2011 11:33, Zdroj: ČTK

Premiér a předseda ODS Petr Nečas v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) uvedl, že očišťování vlády od vlivu agentury ABL bude pokračovat. Ve funkci by měl skončit náměstek ministra vnitra Michal Moroz, který vlastnil bezpečnostní agenturu a podle médií s ABL spolupracoval. Znovu zpochybněno je také místo ministra školství a bývalého personálního ředitele ABL Josefa Dobeše (VV).
    

Nečas už s budoucím ministrem vnitra Janem Kubicem odchod Moroze předjednal. "Měl jsem vážný rozhovor s Kubicem a shodli jsme se na tom, že pozice náměstků na ministerstvu vnitra těžko mohou zastávat lidé, kteří nemají prověrku na stupeň tajné," uvedl premiér.
   

 Moroz na prověrku stále čeká, zprávu o svém konci na resortu nechtěl komentovat. "Pokud má pan Kubice pokyn mě odvolat, zatím mi to nesdělil," řekl HN. Podle informací dnešních Lidových novin ale Kubice na středeční večerní schůzce Morozovi řekl, že už s ním nepočítá.
   

 Důrazné varování od premiéra dostal také budoucí ministr dopravy Radek Šmerda, který je nestraník. Šmerda totiž v úterý oznámil, že bude své kroky v resortu konzultovat s odcházejícím ministrem Vítem Bártou (VV). "Výrok o konzultacích s panem Bártou jsem nezaznamenal, ale pokud by tak pan Šmerda činil, zpochybnil by tím svou kompetenci zastávat pozici ministra. Musí být schopný nést zodpovědnost a činit samostatná rozhodnutí," řekl Nečas. "Pan Bárta není ministrem dopravy, je jen poslancem," dodal.
   

 Představitelům VV se ale podle HN tento vzkaz nelíbí. "Máme jasnou dohodu, že po očištění se na úřad vrátím, a pan premiér ví o tom, že mi jde o zachování kontinuity. VV, pan Šmerda i já se podle toho hodláme chovat. Jestli to pan premiér míní zpochybňovat, považuju to za velmi zásadní informaci, kterou bych rád slyšel od něho," řekl Bárta HN.
   

 Nečas poznamenal, že k očištění Bárty nebude stačit verdikt, že nespáchal trestný čin. "Fakta jsou příliš závažná. Politická odpovědnost je širší než jen spáchání trestného činu," poznamenal Nečas. Bárta čelí podezření, že korumpoval své spolustraníky a budoval VV pouze jako prostředek ke zbohatnutí.
    

Přestože v kabinetu zůstává Dobeš, premiér hodnotí svůj pokus o očištění státní správy od vlivu agentury ABL jako úspěšný. Uvedl, že za poslední dva týdny odešli tři lidé spojení s ABL - náměstek ministra školství Kryštof Hajn, náměstek ministra dopravy Martin Sýkora a Bárta. Nespecifikoval ale, zda už v létě bude znovu navrhovat odvolání ministra školství Dobeše. Sám Dobeš HN zopakoval, že o odstoupení bude uvažovat až v případě, že by selhala příprava státních maturit.
    

Bártovu demisi a výměnu na ministerstvu vnitra považuje Nečas za důstojný výsledek, i když kvůli němu bylo třeba udělat velké ústupky. Nečas poznamenal, že předseda VV Radek John se na vnitru trápil. "Byl první na mém seznamu, kdo měl ze svého resortu odejít," dodal.
  

  Dnešním HN dále řekl, že Věci veřejné ve vládě nechtěli zástupci TOP 09 i menšinová část ODS. K tomu, že při posledním koaličním jednání již nezazněl původní požadavek VV, aby z vlády odešel i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), Nečas řekl: "Samozřejmě to ve mně budí rozpaky, když to řeknu velmi diplomaticky."

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (46.5 + 26.6) *

Zpět na přehled