Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 26. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Přehled událostí okolo plánované přestavby pražské čistírny

Přehled událostí okolo plánované přestavby pražské čistírny

Přehled událostí okolo plánované přestavby pražské čistírny

13.9.2011 18:50, Zdroj: ČTK

Přehled hlavních událostí okolo plánované přestavby Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na pražském Císařském ostrově:

15. září 2009 - Praha schválila způsob přestavby a rozšíření ÚČOV na pražském Císařském ostrově. Realizace měla trvat asi do roku 2016. Stavba nové čistírny měla stát téměř 11 miliard korun, dalších asi 2,4 miliardy rekonstrukce staré.

Celkové náklady na vybudování nové vodní linky, rekonstrukci stávající čistírny a vybudování kalového hospodářství odhadovalo město asi na 19,8 miliardy korun. Zhruba šest miliard by Praha mohla získat z evropských fondů. Současná ÚČOV neplní limity při odstraňování dusíku z vody. Čistírnu provozuje společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), jejímž stoprocentním vlastníkem je společnost Veolia Voda.

4. dubna 2010 - Podle deníku E15 hrozí Praze kvůli modernizaci čistírny trestní stíhání z Bruselu. Evropská komise má údajně výhrady ke smlouvě, kterou Praha uzavřela s nadnárodní společností Veolia o provozování vodárenské infrastruktury v metropoli. Komisi vadí, že město pronajalo kanalizace a čistírnu až do roku 2028. Původní kratší smlouvu přitom prodloužilo bez výběrového řízení. Tím Praha údajně zvýhodnila jednu firmu. Smlouva je také překážkou pro získání dotace z evropských fondů.

5. září 2010 - Pražský magistrát vypsal výběrové řízení na první etapu rozšíření ÚČOV. Tendr má předpokládanou hodnotu téměř 6,3 miliardy korun. Magistrát si vyhradil právo od smlouvy odstoupit, pokud by z Bruselu neobdržel dotaci na stavbu.

8. prosince 2010 - Praha prodloužila do 28. ledna lhůtu pro podávání nabídek do tendru. Původně měla skončit 9. prosince.

14. prosince 2010 - Server iDnes informoval o tom, že poradce ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) Martin Knetig údajně naléhal na ředitele Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka, aby manipuloval výběrovými řízeními ve prospěch předem domluvených firem. Celá záležitost posléze přerostla ve vládní krizi a Drobil rezignoval. Podle Michálka šlo v kauze mimo jiné i o stamilionové částky, které měla ODS získat právě z údajně nadhodnocené zakázky na modernizaci ÚČOV.

14. prosince 2010 - ÚČOV získala výjimku na kvalitu vypouštěných vod až do konce roku 2016. Zařízení mělo původně výjimku do konce roku 2010. O výjimce rozhoduje magistrát.

- Opoziční zastupitelé za TOP 09 se neúspěšně pokoušeli na zastupitelstvu tendr na rozšíření ÚČOV zrušit. TOP 09 tvrdí, že zadávací podmínky tendru jsou tak omezující, že se výběrového řízení nemohou samostatně zúčastnit ani velké stavební firmy.

21. prosince 2010 - Společnost Veolia vyslovila obecný souhlas s vyčleněním pražské ČOV ze smlouvy mezi Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK), které vlastní, a hlavním městem. Vyjmutím čistírny ze současné smlouvy EU podmiňuje poskytnutí dotace.

22. prosince 2010 - TOP 09 oznámila, že podá podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na prošetření tendru kvůli podezření, že zakázka je "účelově zneprůhledněna a zmanipulována".

4. ledna 2011 - Podle právního posudku, který si nechal zpracovat magistrát, je tendr na ÚČOV špatný. Měl by být zrušen, nebo přepracován, řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

18. ledna 2011 - Pražští radní rozhodli, že město nechá tendr přepracovat. Zjednodušeny budou požadavky na uchazeče. Později radní zřídili komisi, která se v únoru shodla na změnách tendru.

28. února 2011 - Praha vyvěsila upravený tendr na přestavbu ÚČOV s tím, že nabídky bude přijímat do 9. května. Později termín prodloužila do 21. června.

21. června 2011 - Do tendru se přihlásili tři uchazeči, a to společnost OHL ŽS, konsorcium firem Strabag a Hídépítö a sdružení ÚČOV Praha, v kterém jsou společnosti SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont a WTE Wassertechnik. Nejnižší cenu nabídlo sdružení ÚČOV Praha (6,22 miliardy korun bez DPH), poté Strabag a Hídépítö (6,45 miliardy korun bez DPH) a OHL ŽS (6,75 miliardy korun bez DPH). Zadávací dokumentaci tendru si vyzvedlo 44 uchazečů, někteří vytvořili konsorcia. Komise nikoho nevyřadila.

12. srpna 2011 - Komise doporučila za vítěze tendru sdružení ÚČOV Praha. Náměstek primátora Karel Březina (ČSSD) řekl, že krom nejnižší ceny je nabídka nejvýhodnější i v ostatních parametrech.

13. září 2011 - Radní potvrdili výběr sdružení ÚČOV Praha.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.5 + 11.1) *

Zpět na přehled