Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Před rokem byl v kauze takzvaných trafik obviněn expremiér Nečas

Před rokem byl v kauze takzvaných trafik obviněn expremiér Nečas

Před rokem byl v kauze takzvaných trafik obviněn expremiér Nečas

8.2.2015 10:10, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr hlavních událostí v případu takzvaných trafik pro tři poslance ODS, kvůli němuž byl loni 11. února obviněn z podplácení expremiér Petr Nečas (ODS):

 

2012:

13. července - Sněmovna přes odpor opozice schválila zvýšení daně z přidané hodnoty, předložené vládou premiéra Petra Nečase. Poslanci přijali také sedmiprocentní solidární daň pro lidi s vysokými příjmy a další vládní návrhy. Následující měsíc balíček vetoval Senát.

5. září - Vládní koalici (ODS, TOP 09 a LIDEM) se ve Sněmovně nepodařilo zvrátit senátní veto daňového balíčku. Kromě opozice hlasovali proti i poslanci ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa, Radim Fiala, Jan Florián a Tomáš Úlehla.

6. září - Kabinet předložil Sněmovně nový návrh daňového a stabilizačního balíčku, s nímž spojil žádost o vyslovení důvěry.

4. listopadu - Kongres ODS potvrdil ve funkci předsedy strany Petra Nečase, který porazil protikandidáta Ivana Fuksu. Kongres vyzval rebelující poslance, aby respektovali většinové stanovisko sněmovního klubu a hlasovali pro vládní návrh.

7. listopadu - Poslanci Tluchoř, Fuksa a Šnajdr rezignovali na mandát. Sněmovna poté schválila daňový balíček a tím vyslovila důvěru vládě. Pro hlasovali i Úlehla a Florián.

Prosinec - Exposlanec Šnajdr byl zvolen členem a posléze předsedou dozorčí rady státem kontrolované společnosti Čepro.

 

2013:

Leden - Exposlanec Fuksa se stal místopředsedou představenstva státem ovládaného Českého aeroholdingu.

7. ledna - Advokát Václav Láska podal trestní oznámení na premiéra pro údajné podplácení i na trojici exposlanců, kteří se mohli dopustit přijetí úplatku tím, že vyměnili poslanecký mandát za funkce v polostátních firmách.

4. února - Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 oznámilo, že se Láskovým oznámením nebude zabývat. Městské státní zastupitelství ale posléze dospělo k jinému závěru.

12. června - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provedl zásah na řadě míst v ČR, včetně úřadu vlády. Zadržena byla mj. ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová a bývalí poslanci Tluchoř a Fuksa.

15. června - Ostravský soud poslal do vazby šest lidí, včetně Nagyové, Tluchoře a Fuksy. O den později rozhodl stejně v případě exposlance Šnajdra, jenž byl zadržen po návratu ze zahraničí.

17. června - Premiér Nečas podal demisi a rezignoval i na funkci předsedy ODS.

16. července - Nejvyšší soud vyňal Šnajdra, Tluchoře a Fuksu z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Všichni byli propuštěni z vazby.

28. srpna - Sněmovna byla rozpuštěna; Nečas přestal být poslancem.

31. října - Nejvyšší soud rozhodl, že Tluchoře, Šnajdra a Fuksu nelze stíhat ani kvůli jednání mimo Sněmovnu. Zároveň rozhodl, že expremiéra Nečase lze stíhat i za činy, kterých se mohl dopustit před rozpuštěním Sněmovny.

 

2014:

21. ledna - Fuksa, Šnajdr a Tluchoř požádali stát o odškodnění za morální újmu, ušlý výdělek a právníky. Ministerstvo spravedlnosti žádost zamítlo.

11. února - Nečasův advokát oznámil, že policie obvinila expremiéra z podplácení.

25. března - Skupina poslanců ODS a TOP 09 podala Ústavnímu soudu návrh na zrušení vyhlášky, která umožnila, aby se případem zabývalo státní zastupitelství v Olomouci, i když věcně náleží do Prahy.

Březen - Tluchoř a Fuksa v roli svědků odmítli vypovídat a dostali proto pokutu 20.000 korun. Soud posléze sankci zrušil.

27. května - Nejvyšší státní zastupitelství oznámilo, že zamítlo Nečasovu stížnost na trestní stíhání.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.0 + 2.9) *

Zpět na přehled