Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Před pěti lety projela po trojském "Rámusáku" poslední tramvaj

Před pěti lety projela po trojském "Rámusáku" poslední tramvaj

Před pěti lety projela po trojském "Rámusáku" poslední tramvaj

6.10.2018 08:59, Zdroj: ČTK

Praha - Tramvajový most přes Vltavu, zvaný "Rámusák", původně vznikl koncem 70. let minulého století jako provizorium, nakonec ale sloužil elektrické dráze přes 30 let. Poslední tramvaj po něm projela až 7. října 2013. Poté museli Pražané, kteří cestují MHD z Holešovic do Kobylis, používat metro nebo jet zdlouhavou objížďkou s přestupem. Náhrada letitého ocelového mostu, elegantní Trojský most, se tramvajové, ale i automobilové dopravě otevřela v říjnu 2014.

Jediný čistě tramvajový most v Praze (oficiálně na něj nesměli ani chodci) vznikl narychlo jako součást tramvajové tratě, otevřen byl na výročí Pražského povstání 5. května 1977. V původní podobě ale vydržel jen tři a půl roku, než na něm byl kvůli havarijnímu stavu zakázán provoz. Poté jej ženisté přestavěli s použitím dílů z mostu, jenž stál kousek proti proudu a předtím během výstavby nového mostu Barikádníků sloužil automobilové dopravě.

"Rámusák", jak se mostu mezi Pražany pro typický hluk vydávaný projíždějícími tramvajemi přezdívalo, byl znovu otevřen v březnu 1981. Od května 2010 se ale kvůli budování tunelu Blanka jezdilo jen po jedné půlce mostu, ležící dále po proudu, a tramvaje si tak musely dávat přednost. Definitivní konec provozu na "Rámusáku" přišel na podzim 2013, most samotný se ale ještě několik měsíců klenul nad Vltavou, než jej o půl roku později dělníci rozebrali.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (6.7 + 6.3) *

Zpět na přehled