Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Před armádou je finále jednání o gripenech, čeká na uniformy

Před armádou je finále jednání o gripenech, čeká na uniformy

Před armádou je finále jednání o gripenech, čeká na uniformy

20.12.2012 18:10, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr aktuálních témat, která řeší česká armáda:


- Do finále se blíží jednání o prodloužení pronájmu bojových letounů Jas-39 Gripen. Podle slov exministra obrany Alexandra Vondry (ODS) z počátku prosince je současná švédská nabídka o deset procent levnější, než byla v létě, a platí do konce prvního čtvrtletí 2013. Podle informací ČTK obsahuje návrh tři varianty. První počítá s pronájmem na další tři roky za více než pět miliard korun. Druhá varianta představuje pronájem na pět let za téměř osm miliard a třetí varianta obsahuje nabídku na desetiletý pronájem za více než 14 miliard korun.

- Už zhruba dva roky se táhne nákup nových uniforem, proti výsledku výběrového řízení vypsaného loni v říjnu se odvolal jeden z neúspěšných uchazečů a tendr v hodnotě 80 milionů korun pak zrušil ÚOHS. Neúspěchem skončil i předchozí pokus koupit nové stejnokroje, ve výběrovém řízení zbyla jediná firma, jejíž nabídka se ale armádě zdála příliš vysoká. Nové uniformy se ministerstvo obrany rozhodlo nakoupit přes jednu z agentur NATO. Právě problémy kolem nákupu uniforem byly podle dnes odvolané ministryně obrany Karolíny Peake důvodem, proč ona sama po nástupu odvolala šéfa sekce vyzbrojování Pavla Bulanta.

- Začátkem prosince armáda ohlásila záměr opustit od ledna 2014 vrtulníkovou základnu v Přerově, jež je podle ministerstva nadbytečná. Posádka se přesune do Náměště nad Oslavou.

- Stále nejsou vyřešeny problémy kolem transportních letounů CASA, kterým podle výsledků armádních zkoušek nefunguje systém ochrany proti raketám.

- Armádu čeká dokončení přezbrojení novými ručními palnými zbraněmi. Již nakoupených 8000 nových útočných pušek CZ 805 Bren od České zbrojovky má do roku 2020 doplnit dalších zhruba 9600 "brenů", 7000 pistolí a stovky samopalů od stejného výrobce, a to kvůli zachování kompatibility.

- Armáda také ohlásila postupné omezení zahraničních misí, které se týká zejména účasti v Afghánistánu. Náklady na mise budou v příštím roce zhruba 1,6 miliardy korun, o rok později pak asi 1,3 miliardy korun.

- K 1. říjnu 2013 má po téměř deseti letech zaniknout olomoucké velitelství společných sil. Místo něj mají v Praze vzniknout dvě menší velitelství pozemních a vzdušných sil, která bude administrativně podporovat generální štáb.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (0.4 + 40.7) *

Zpět na přehled