Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Před 50 lety se narodila bývalá vysoká úřednice Jana Nagyová

Před 50 lety se narodila bývalá vysoká úřednice Jana Nagyová

Před 50 lety se narodila bývalá vysoká úřednice Jana Nagyová

20.7.2014 09:00, Zdroj: ČTK

Praha - Před 50 lety, 21. července 1964, se narodila bývalá vrchní ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová, nyní Nečasová. Vysoce postavená státní úřednice byla jednou z osob, které loni v červnu zadržela policie při zásahu na úřadu vlády a několika dalších místech. V současnosti čelí žalobě ze zneužití vojenské tajné služby k soukromým účelům a je obviněna z uplácení tří poslanců ODS funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby (BIS).

Nagyová, původní profesí mzdová účetní podniku Chodos z Chodova, působila od listopadu 1996 jako asistentka senátora Vladimíra Kulhánka. Rovněž byla oblastní manažerkou občanských demokratů v Karlových Varech. V září 2005 se stala šéfkou provozního oddělení hlavní kanceláře ODS v Praze.

Následující rok si tehdejší místopředseda strany Nečas vzal Nagyovou s sebou na ministerstvo práce, aby mu vedla kancelář. Od ledna do července 2010 pracovala jako poradkyně na ministerstvu obrany. Následně zamířila Nagyová na Úřad vlády do funkce ředitelky Nečasova kabinetu. Loni v září se za čerstvě rozvedeného Nečase vdala.

Podle vyšetřovatelů se Nagyová během svého působení na Úřadu vlády dopustila hned několika trestných činů. Státní zástupce ji viní ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování někdejší Nečasovy manželky Radky a dvou zaměstnanců úřadu vlády. Soud za to Nagyové koncem června udělil trestním příkazem roční podmínku s odkladem na čtyři roky. Proti nepravomocnému verdiktu se Nagyová odvolala.

Spolu se svým manželem, expremiérem Nečasem, čelí Nagyová rovněž obvinění z podplácení tří exposlanců ODS. Zmínění zákonodárci podle státního zástupce získali pozice ve statutárních orgánech podniků se státní účastí výměnou za to, že se na podzim 2012 vzdali mandátů a nehlasovali proti návrhu zákona, s nímž Nečasova koaliční vláda spojila otázku důvěry. Policie dále podezřívá Nagyovou z podílu na vynášení informací z Bezpečnostní informační služby (BIS).

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Sadílek 20.7.2014 16:54

Každý dělá jen to co je mu umožněno. Vinen je ten co toto umožnil a to je premier a všichni, kteří o tom věděli a nic proti tomu neudělali.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (16.2 + 34.4) *

Zpět na přehled