Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 10. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Pražští zastupitelé odmítli program mimořádného zastupitelstva

Pražští zastupitelé odmítli program mimořádného zastupitelstva

Pražští zastupitelé odmítli program mimořádného zastupitelstva

16.11.2017 13:07, Zdroj: ČTK

Praha - Zastupitelé koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) odmítli na mimořádném jednání zastupitelstva opozicí navrhovaný program. Ke schválení jednotlivých bodů potřebovala opozice získat podporu absolutní většiny z 65 zastupitelů. Nikdo z přítomných politiků vládnoucí koalice však jejich návrhy nepodpořil. Jednání bylo následně ukončeno. Mimořádné zastupitelstvo iniciovaly kluby TOP 09, ODS a Nezávislých již před volbami.

Mezi navrhovanými 12 body programu byla problematika bydlení v hlavním městě. Podle Tomáš Hudečka (bezp., dříve TOP 09) náklady na bydlení v Praze rostou kvůli tomu, že se ve městě dostatečně neobnovuje bytový fond. Důsledkem toho se lidé raději stěhují za Prahu, kde si postaví levněji rodinný dům, než kdyby kupovali byt v Praze. To podle Hudečka zvyšuje hustotu dopravy, protože mimopražští si kvůli dojíždění pořizují do rodiny více auta. Rostoucí ceny bydlení chtěla řešit také Marta Semelová (KSČM) nebo Marek Doležal (TOP 09).

Na jednání také opozice kritizovala vedení města za pětimilionovou dotaci firmě Miki Travel, jejímž jednatelem je poslanec a předseda SPD Tomio Okamura. Město peníze poskytlo v květnu na festival Japan Week, který začne tuto sobotu. Podle Václava Novotného (TOP 09) většina peněz nešla na pronájmy budov v majetku Prahy, na což podle něj byla určena. Podle Wolfa nebyla dotace určena výhradně na pronájmy a společnost bude muset vyúčtovat, za co je utratila.

Zastupitel za Piráty Mikuláš Ferjenčík zpochybnil výhodnost společného podniku, který má vytvořit pražský dopravní podnik (DPP) se soukromým investorem. Do investice za 6,5 miliardy korun na dostavbu stanic metra D by měla za vklad 500 milionů korun soukromá firma získat 51 procent společného podniku. Vklad jí má město vyplatit zpátky po 15 letech. Podle Ferjenčíka není jasné, zda je vůbec reálná návratnost investice. Zároveň kritizuje i soutěž na výběr strategického partnera, která podle něj není vedena podle zákona o veřejných zakázkách.

Jiří Nouza (TOP 09) chtěl projednat záležitosti týkající se dostavby okruhů a územního plánu. Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) navrhovala jako bod programu zvýšení peněz na žáka na 2500 korun a starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09) chtěl projednat kompenzaci městským částem za náklady na vykonávání státní správy.

Pro žádný z navrhovaných bodů nezískala opozice dostatečnou podporu. Zastupitelé koalice nepodpořili žádný z nich.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) schůzi svolala již dvakrát, v prvním případě se však nedostavil dostatek koaličních zastupitelů a v druhém bylo svolání prohlášeno za zmatečné. Původně se mělo jednat o zakázce na projekt městského okruhu, kterou však už zastupitelé schválili na poslední řádné schůzi. Jednání zastupitelů je podle jednacího řádu ukončeno či odloženo nejen v případě nepřítomnosti nadpoloviční většiny, ale i když členové zastupitelstva neschválí program jednání. To se stalo i na mimořádném jednání na konci září.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (31.9 + 7.8) *

Zpět na přehled