Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Pražská THMP sjednotí informace o osvětlení a doplní mapy lamp

Pražská THMP sjednotí informace o osvětlení a doplní mapy lamp

Pražská THMP sjednotí informace o osvětlení a doplní mapy lamp

12.4.2018 11:35, Zdroj: ČTK

Praha - Městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) se chystá vytvořit a sjednotit mapy a databázi všech lamp a kabelových vedení v ulicích. Důvodem je neúplnost dat. ČTK to dnes řekl šéf THMP Tomáš Jílek. Informace budou firmě sloužit například k vydání stanoviska pro stavebníky. THMP se stará o veřejné osvětlení, je vlastněna Prahou a vznikla transformací z městské firmy TCP-Vinohrady.

"Veřejné osvětlení je síť jako každá jiná a je třeba mít vše zakresleno. Praha nyní nemá data vedená v jednotném softwaru, všechny podklady sloučíme a chybějící údaje doplníme," řekl Jílek.

Společnost plánuje aktualizovat a dodělat mapy, na kterých budou zakresleny lampy, kabely i připojovací místa, kterých je v Praze 1500 a je z nich kabely napájeno a zapínáno 150.000 lamp. Sjednoceny budou také soupisy majetku s dokumenty zabývajícími se osvětlením po technické stránce. "Sjednocení informací sníží náklady na správu dat. Myslím si, že náprava těch dat bude trvat přibližně rok," řekl Jílek.

Údaje městu chybí prý kvůli sporům hlavního města s někdejším správcem osvětlení, společností Eltodo. "Některá data nebyla předána," řekl Jílek. V budoucnu bude společnost informace využívat při vydávání stanoviska například při chystané výstavbě budov nebo ulic.

THMP funguje od 1. dubna a nyní správu osvětlení a všechny dokumenty stále ještě přebírá. Naplno bude fungovat od 1. června. Na starosti má kromě veřejného osvětlení také speciální lampy u přechodů pro chodce, historické plynové lampy nebo veřejné hodiny. Starat se bude rovněž o prvky takzvaného smart city, tedy chytré lavičky a další zařízení.

Provoz osvětlení v Praze provázely potíže řadu let. Smlouva z roku 2008 skončila před několika lety a radní ji opakovaně prodlužovali bez výběrového řízení. Šlo o zakázky za stovky milionů korun. Politici směřovali k otevřené miliardové soutěži, z níž měl vzejít trvalý správce světel. Připravovaný tendr z roku 2013 ale nakonec zrušili. O osvětlení v metropoli se následně začala starat firma Trade centre Praha.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (16.8 + 0.4) *

Zpět na přehled