Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Pražané by měli na jednu jízdenku dojet až do Libereckého kraje

Pražané by měli na jednu jízdenku dojet až do Libereckého kraje

Pražané by měli na jednu jízdenku dojet až do Libereckého kraje

23.4.2019 15:06, Zdroj: ČTK

Praha - Vedení hlavního města chce zahájit spolupráci ve veřejné dopravě kromě Středočeského i s Libereckým krajem. Lidé by tak na lítačku dojeli z Prahy až do Liberce a jeho okolí. Vyplývá to z memoranda, které dnes schválili pražští radní. Praha tímto způsobem nyní spolupracuje se Středočeským krajem.

Memorandum počítá s tím, že by se odbavovací systém měl sjednotit pod pražskou lítačku, kterou nyní v Praze a jejím okolí využívají tři miliony lidí. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je výhledově v plánu rozšíření i do dalších krajů. "Tím, že to bude využívat více krajů, tak může dojít ke zlevnění těchto služeb," uvedl. Dodal, že krok přinese úspory, protože kraje budou sdílet náklady na provoz systému.

"Na základě tohoto memoranda bude možné vytyčit přesně podmínky spolupráce," uvedl primátor k dokumentu, který dnes radní schválili. Na detailech se musí domluvit instituce, které se podílejí na organizaci veřejné dopravy v jednotlivých krajích. Zatím není jasné, kdy by se mohl Liberecký kraj do systému zapojit.

Podle náměstka libereckého hejtmana pro dopravu Jana Svitáka (SLK) zatím Liberecký kraj jednal jen o spolupráci se Středočeským krajem. Cílem společného projektu, který by podle něj měl být pilotním, je sjednocení systémů k odbavení cestujících. "Do budoucna bychom tak chtěli sjednotit systém na celém území Česka. Dnes má každý kraj jiný systém, sjednocení by tak krajům přineslo úspory provozních nákladů a pro cestující by se systém zjednodušil. Celý projekt je ale teprve na začátku," řekl ČTK Sviták.

Tzv. multikanálový odbavovací systém, který Praha před časem spustila, umožňuje prokazovat se v MHD a regionální dopravě kartou lítačka či platební kartou. Od poloviny letošního roku se cestující s ročním či jiným časovým kuponem bude moci prokázat i mobilem s aplikací. Lítačku vydává město od března 2016 a nahradila problematickou kartu opencard.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (21.8 + 27.9) *

Zpět na přehled