Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 21. 3. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Právník Žďárek odmítl, že by s Dbalým zmanipuloval zakázku

Právník Žďárek odmítl, že by s Dbalým zmanipuloval zakázku

Právník Žďárek odmítl, že by s Dbalým zmanipuloval zakázku

24.4.2018 14:03, Zdroj: ČTK

Praha - Právník pražské Nemocnice Na Homolce Roman Žďárek dnes u soudu odmítl obvinění, že spolu s někdejším ředitelem nemocnice Vladimírem Dbalým a nemocniční účetní Emilii Bialešovou zmanipulovali výběrové řízení z roku 2007. Obvinění považuje za absurdní, mimo jiné proto, že měl s Dbalým podle svého tvrzení špatné vztahy. Sdružení Žďárka a Bialešové tendr vyhrálo, nemocnici podle obžaloby vznikla škoda téměř 50 milionů korun.

Obžalovaná účetní dnes k soudu z rodinných důvodů nepřišla. Po Žďárkově výslechu odročila soudkyně Hana Hrnčířová jednání na první polovinu července, kdy chce vyslechnout více než 40 svědků.

Zakázku na "účetní a medicínsko-právní služby" vypsala nemocnice na sklonku roku 2007. Podle obžaloby byly podmínky upraveny tak, aby byly pro Bialešovou a Žďárka příznivější. Žďárek dnes popřel, že by se na stanovení nebo úpravě podmínek podílel. Státní zástupce se podle něj opírá pouze o krátký záznam v Dbalého deníku. "Myslím, že na základě takovéto poznámky nelze uvažovat, že byla uzavřena dohoda," řekl soudu.

Zjednodušení podmínek spočívalo dle spisu například v tom, že Dbalý do hodnotící komise nominoval svého náměstka Michala Toběrného nebo soudkyni, která byla podle obžaloby Žďárkovou blízkou známou. Žďárek odmítl i to, že by členy komise znal. S náměstkem měl prý pouze pracovní vztah, se soudkyní se v té době znal podle svých slov "jen z jednací síně".

Tendr sdružení vyhrálo, i když nenabídlo nejnižší cenu, čímž Homolce podle státního zástupce vznikla škoda nejméně 49,5 milionu korun. Bialešová prý za získání smlouvy Dbalému postupně dala 8,5 milionu.

Vedle Žďárka dnes k soudu dorazili další obžalovaní - Dbalého známý a někdejší šéf České konsolidační agentury Zdeněk Čáp, advokát David Michal a inženýr Josef Kantůrek. Všichni před soudem mluvili v pondělí, vinu odmítli. Dbalý ve stejný den požádal, aby mohl vypovídat až jako poslední, následně se domluvil se soudem, že se vzdálí a k výpovědi se případně dostaví později.

Obžaloba se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011. Kromě údajně zmanipulovaného tendru jde o zakázku kanceláři Šachta & Partners, které Homolka vyplatila v letech 2009 až 2011 celkem 24,6 milionu korun. Dbalý podle státního zástupce zadal zakázku nezákonně, od advokáta Michala za to podle obžaloby převzal na úplatcích nejméně 2,3 milionu.

Další bod se týká smlouvy na poskytování metodické podpory, kterou Dbalý s Kantůrkem a s Čápem údajně podepsali bez výběrového řízení, ačkoliv ji nemocnice od externistů vůbec nepotřebovala. Instituci tak údajně způsobil škodu 4,4 milionu. Od obou mužů údajně lékař dostával pravidelně úplatky - od Čápa celkem nejméně 760.000, od Kantůrka 360.000 korun.

Městský soud řeší ještě další Dbalého korupční kauzu, která se týká nákupu gama nože. Lékař vinu odmítá. Policie v pondělí podala návrh na obžalobu Dbalého také ve třetím okruhu zakázek nemocnice, jenž souvisí například s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (1.8 + 43.8) *

Zpět na přehled