Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Právník dal podnět policii k prošetření dění v ČD Cargo

Právník dal podnět policii k prošetření dění v ČD Cargo

Právník dal podnět policii k prošetření dění v ČD Cargo

1.7.2010 07:48, Zdroj: ČTK

Olomoucký právník Jan Rytíř dal podnět policejnímu Útvaru pro odhalování korupce k prošetření některých kroků odvolaného vedení společnosti ČD Cargo.ČTK to dnes potvrdil sám právník. Podnět prý podal na základě informací od skupiny lidí, kteří se představili jako zaměstnanci ČD Cargo.

"Mám to poloanonymně, ti lidé mi to předali, ale nepředstavili se mi, respektive nelegitimovali se," uvedl Rytíř. Skutečnosti uvedené v předaném materiálu prý právník nemůže ověřit ani vyloučit, proto se rozhodl podat podnět policii.

"To je standardní cesta, jak policie funguje. Není to trestní oznámení, prostě jenom informace," dodal Rytíř, který je znám mimo jiné jako zástupce lidí, které obvinil ČEZ z nelegálních odběrů elektřiny.

Podle autorů materiálu docházelo v ČD Cargo pod vedením ředitele Josefa Bazaly k nestandardním nákupům a prodejům vagonů, zadávání zakázek bez tendrů nebo zaměstnávání příbuzných za nestandardně vysoké platy. Bazala je prý také majetkově napojen na jednu z firem, které cargo dávalo zakázky.

"Anonymní oznámení, které podali panu Rytířovi (a nikoli policii) podivným způsobem údajní zaměstnanci společnosti ČD Cargo, je v celém rozsahu lživé," uvedl v reakci Bazala.

Podle neodborných chyb u některých formulací je podle něj navíc patrné, že jej nepsali zaměstnanci ČD Cargo. "Všechna uvedená nařčení samozřejmě jednoznačně důrazně odmítám jako nesmyslná a lživá," dodal. Podle Bazaly tyto informace šíří tytéž osoby, které se ho snaží poškodit již několik měsíců. "A koneckonců až příliš nápadně souvisí i se způsobem a zdůvodněním mého odvolání. V tuto chvíli mi bohužel nezbývá než podat trestní oznámení," uvedl.

Bazalu odvolalo vedení mateřských Českých drah v polovině června. Jako důvod uvedlo neuspokojivé hospodaření a obstrukce během mimořádného auditu, který má ukázat skutečný stav firmy. V reakci na postup generálního ředitele ČD Petra Žaludy v Cargu zařadila dozorčí rada ČD na program pátečního jednání diskusi o odvolání Žaludy.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

pepin 1.7.2010 10:49

držím mu palce, bojovat s tak mocnýou institucí kontorlovanou státem...

georg 1.7.2010 10:50

haha, souhlasim, aspon at zlevní jízdné


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (31.9 + 23.8) *

Zpět na přehled