Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Prahu navštíví náčelník generálního štábu ruské armády

Prahu navštíví náčelník generálního štábu ruské armády

Prahu navštíví náčelník generálního štábu ruské armády

25.8.2010 19:16, Zdroj: ČTK

Prahu ve čtvrtek navštíví náčelník generálního štábu ozbrojených sil Ruska Nikolaj Makarov. Bude jednat mimo jiné o evropské bezpečnosti, situaci v Afghánistánu, vztazích NATO - Rusko nebo dvoustranné spolupráci při opravách a modernizacích vrtulníků. Makarova ve čtvrtek odpoledne přijmou ministr obrany Alexandr Vondra a náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Předtím se ruský armádní generál, který je zároveň prvním náměstkem ruského ministra obrany, sejde s náměstkem ministra obrany Janem Fulíkem. Tisková konference zatím plánována není.
    

Makarov bude v České republice do pátku. S Vondrou a Pickem bude hovořit o reformě ozbrojených sil. Druhý den své cesty má vyhrazený pro návštěvu vybraných útvarů české armády, sdělil ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.
    

Makarov přijíždí v době, kdy na veřejnost pronikly informace o případu údajného ruského špiona Roberta Rachardža, kvůli němuž museli z armády nedávno odejít tři generálové. Majorka, která jim postupně vedla kancelář, byla prý s Rachardžem v kontaktu, a generálové tak podle zpráv v médiích mohli představovat bezpečnostní riziko pro Česko. Špion později uprchl do Ruska.
    

Z armády museli kvůli případu odejít náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky František Hrabal, národní vojenský představitel při Vrchním velitelství NATO v Evropě Josef Sedlák a první zástupce náčelníka generálního štábu Josef Prokš. Odejít musela i zmíněná majorka. Špionážní aférou se začne zabývat policie.
    

Špionážní aféra není jedinou problematickou oblastí. Vysoký ruský činitel Alexandr Fomin v červenci obvinil bývalé sovětské spojence z Varšavské smlouvy, že v rozporu s normami mezinárodního práva vyrábějí vojenskou techniku podle prošlých sovětských licencí. Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu to však odmítla. "Máme informace, že ruská strana má něco jako černou listinu, na kterém není ČR a ani žádná komodita, která se u nás vyrábí," uvedla tehdy mluvčí asociace Martina Fišerová.
    

Český zbrojní průmysl ale na ten ruský napojený je. Například firma Letecké opravny Malešice (LOM) je jediná ze států NATO vlastníkem licence na generální opravy ruských helikoptér. LOM na konci července vyhrály výběrové řízení na opravu dvou maďarských a dvou bulharských dopravních vrtulníků Mi-17. Tendr vypsala specializovaná agentura Severoatlantické aliance a jeho cena činí v přepočtu 250 milionů korun. Letecké opravny věří, že se tak rozjede projekt opravy všech ruských vrtulníků v NATO, kde stále létá přes 200 dopravních helikoptér ruské výroby.
    

Vztahy ČR a Ruska ochlazoval plán na vybudování radaru americké protiraketové obrany v Brdech. Nový americký prezident Barack Obama ale plány svého předchůdce George Bushe přehodnotil, nyní se hovoří o jiné formě obrany proti dalekonosným raketám, a s Ruskem dojednal i novou smlouvu o omezení jaderných arzenálů. Dmitrij Medveděv a Obama ji pak podepsali na summitu v Praze.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (29.7 + 49.3) *

Zpět na přehled