Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 21. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Praha zatím jedná o výkupu 180 pozemků k metru, má jich zlomek

Toto jsou komerční sdělení. Vz24.cz neovlivňuje obsah komerčních sdělení a není jejich autorem.

Praha zatím jedná o výkupu 180 pozemků k metru, má jich zlomek

Praha zatím jedná o výkupu 180 pozemků k metru, má jich zlomek

10.8.2018 10:59, Zdroj: ČTK

Praha - Hlavní město jedná o výkupu 180 pozemků nutných pro výstavbu linky metra D. Zatím byly uzavřeny smlouvy, na jejichž základě bude Praha vlastnit 11 pozemků a spoluvlastnit šest dalších. Další parcely získala od městských částí. Vyplývá to z informačního dokumentu pro pražské radní. Celkem město musí pro stavbu získat 655 pozemků, většinu od soukromých vlastníků. V neděli uplyne 40 let do zahájení provozu na prvním úseku linky A.

Nákupy pozemků zajišťuje magistrátní odbor majetku ve spolupráci s městskou společností Trade Centre Praha. U 180 pozemků, u kterých dopravní podnik (DPP) město oslovil s nutností zajistit jejich výkup, magistrát vstoupil do jednání s vlastníky. Zatím nicméně byla dosažena dohoda jen u zlomku parcel.

S některými vlastníky město jedná i o možné směně. "V případě schválení směn by mohlo být vypořádáno postupně dalších 15 pozemků," píše se v dokumentu pro radní. V Krči se zase město dohodlo na společném postupu s vlastníky pozemků, kteří na nich chtějí v okolí budoucího metra stavět.

Jednání jsou podle magistrátu komplikovaná a řada majitelů parcel požaduje přemrštěné ceny, které město nemůže zaplatit. Pokud nebude možné dosáhnout dohody, magistrát případy předá DPP, aby jako investor zahájil vyvlastnění.

Podnik v minulosti uvedl, že vyvlastnění pozemků by zabralo až 15 let. Vedení magistrátu proto před časem přišlo s plánem založit společný podnik dopravního podniku (DPP) a soukromé společnosti. Tendr vyhrála společnost Penta. Společný podnik má usnadnit nákupy pozemků, protože v něm bude mít soukromník 51 procent, takže se při vyjednávání nebude nutné držet striktních pravidel, která platí pro veřejné subjekty.

Plán založení podniku se však po kritice ze strany části koaličních politiků zastavil a radní ho neschválili. Kritizovali jej zástupci Trojkoalice, podle kterých je pro město riskantní a navíc zbytečný, protože schvalovaná novela zákona výkup pozemků usnadní. Je pravděpodobné, že o založení podniku už se do říjnových voleb nerozhodne.

Metro D spojí centrum s jižní částí města. Letos v létě by měl začít geologický průzkum pro první plánovaný úsek mezi Pankrácí a Novými Dvory. Potrvá do poloviny příštího roku a vyjde na zhruba miliardu korun. Poté se začne stavět úsek z Pankráce do Písnice a v další fázi zbylé dvě stanice na náměstí Bratří Synků a náměstí Míru. Na nové lince budou jezdit vlaky bez řidiče. Celkem má metro D z Písnice až na náměstí Míru vyjít podle odhadů na 50 miliard korun.

Metro v Praze začalo jezdit 9. května 1974 na 6,6 kilometru dlouhém úseku z Kačerova na Sokolovskou (dnes Florenc). O zhruba čtyři roky později, 12. srpna 1978, byl zprovozněn první úsek linky A z náměstí Míru do Dejvic. Nyní metro zahrnuje 61 stanic na třech linkách. Kromě linky D se hovoří i o dalším rozšiřování, například na letiště nebo z Letňan do Čakovic. O žádném konkrétním úseku se ale nerozhodlo.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.3 + 6.3) *

Zpět na přehled