Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Praha se brání milionové pokutě za opencard u soudu v Brně

Praha se brání milionové pokutě za opencard u soudu v Brně

Praha se brání milionové pokutě za opencard u soudu v Brně

3.9.2015 12:47, Zdroj: ČTK

Brno - Praha se brání milionové pokutě od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chyby v projektu opencard u soudu. Podala žalobu, kterou bude řešit Krajský soud v Brně. ČTK to potvrdila mluvčí soudu Lenka Smutná Polachová. Hlavní město má zaplatit milion korun za smlouvy, které uzavřelo v roce 2012 bez výběrového řízení s firmou Haguess. Politici a úředníci se v souvisejícím případu hájí před pražským městským soudem.

Opencard užívá jako tramvajenku 1,2 milionu lidí. Výhradním vlastníkem práv se stala firma Haguess, dnes eMoneyServicesse, se kterou uzavíralo smlouvy někdejší vedení města v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS).

Předseda ÚOHS Petr Rafaj letos v létě potvrdil milionovou pokutu, kterou uložili pražskému magistrátu jeho podřízení loni v květnu. O rok dříve Rafaj potvrdil Praze pokutu 600.000 korun a pražskému dopravnímu podniku půl milionu korun. Pokuty se týkaly smluv s firmou Haguess uzavřených v letech 2007 až 2009. Také v tomto případě ÚOHS kritizoval použití jednacího řízení bez uveřejnění.

ÚOHS letos znovu uvedl, že v případě smluv z roku 2012, kvůli nimž jsou aktuálně před soudem členové minulých rad včetně bývalých primátorů Tomáše Hudečka (TOP 09) a Bohuslava Svobody (ODS), nebyly pro použití jednacího řízení bez uveřejnění splněny zákonné podmínky. Postup radnice mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

Pět úředníků i tři vrcholní pražští politici v úterý u pražského městského soudu odmítli vinu. Úředníci podle obžaloby v březnu 2012 nesprávně stanovili předpokládanou hodnotu veřejné zakázky. Materiál s jednomyslným doporučením přijetí nabídky firmy Haguess pak byl předložen radě hlavního města, která o dva měsíce později schválila uzavření smlouvy. Podle obžaloby tím vznikla Praze škoda nejméně 24,9 milionu korun.

Praha se v řízení u ÚOHS bránila tím, že na základě dřívější licenční smlouvy nemohla zadat zakázku jiné firmě. Podle Rafaje Praha věděla, co bude v budoucnu potřebovat. Měla se předem zabývat i tím, zda si svým postupem nezpůsobí sama závislost na jednom dodavateli. Při stanovení výše pokuty přihlédl k tomu, že byla fakticky vyloučena jakákoli soutěž mezi dodavateli.

Elektronická karta opencard pochází z éry exprimátora Pavla Béma (ODS). Původně měla mít řadu funkcí, nakonec ale slouží především jako tramvajenka. Prahu stála 1,74 miliardy korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (2.2 + 26.3) *

Zpět na přehled