Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 26. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Praha potřebuje v příštích třech letech na investice 46 mld. Kč

Praha potřebuje v příštích třech letech na investice 46 mld. Kč

Praha potřebuje v příštích třech letech na investice 46 mld. Kč

20.6.2011 21:28, Zdroj: ČTK

Praha by potřebovala v příštích třech letech na nejnutnější strategické investice 46 miliard korun, jen na příští rok to je 13,3 miliardy korun. Hlavní město na to ale nemá dostatek peněz, musí tedy hledat jiné zdroje. Možností je několik - prodej městského majetku, půjčka, úspory nebo zvýšení poplatků a daní. Vyplývá to z dnešního jednání finančního výboru pražského zastupitelstva.
   

 Mezi strategické investice města patří výstavba protipovodňových opatření, prodloužení trasy A metra z Dejvické do Motola, dále výstavba městského okruhu a přestavba Ústřední čistírny odpadních vod. Celkově bude dokončení těchto akcí Prahu stát asi 65 miliard korun. A to do materiálu, který dnes dostali zastupitelé, nebyla zahrnuta výstavba metra D. U té se sice v minulosti předpokládalo financování prostřednictvím zapojení soukromého kapitálu, formou takzvaného PPP projektu, o jeho financování ale dosud nebylo rozhodnuto.
    

Podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) městu v posledních letech stále stoupají provozní výdaje, a tím se zužuje prostor pro investice. Kvůli tomu také klesá objem jiných investic než strategických. V příštích letech navíc Praha může očekávat kvůli změně rozpočtového určení daní, které chystá ministerstvo financí, pokles daňových příjmů. Podle Svobody by proto mělo město hledat příjmy především "dotačního" tedy nevratného charakteru.
    

Podle předsedy finančního výboru Petra Hulinského (ČSSD) může město zvýšit poplatky a daně, nebo si může půjčit, něco prodat nebo se může pokusit ušetřit. Podle zastupitele Zdeňka Tůmy (TOP 09) by se dalo ušetřit například na zhruba půlmiliardové rezervě, kterou hlavní město každoročně rozděluje městským částem. "Situace je tak špatná, že bychom se neměli vyhýbat ani radikálním řešením," uvedl Tůma. Podle něj by měla Praha například zvážit, zda neodložit přestavbu ústřední čistírny. "Velký prostor je také v dani z nemovitosti, ale to je politické rozhodnutí," doplnil místopředseda výboru Dalibor Mlejnský (ODS).
   

 Členové výboru se dnes shodli na tom, že by měl být vytvořena skupina napříč politickým spektrem, která by o možnostech financování investic a navýšení příjmů města diskutovala. S tím souhlasil i primátor Svoboda a slíbil, že skupinu založí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

PbjOOsSTboS 23.7.2012 06:58

Pefrect shot! Thanks for your post!


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (5.2 + 36.9) *

Zpět na přehled