Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Praha neprodloužila smlouvu týkající se veřejného osvětlení

Praha neprodloužila smlouvu týkající se veřejného osvětlení

Praha neprodloužila smlouvu týkající se veřejného osvětlení

30.12.2016 14:05, Zdroj: ČTK

Praha - Vedení Prahy před koncem roku proti původnímu plánu neprodloužilo smlouvu na provoz veřejného osvětlení. Dosavadní správce, firma Eltodo Citelum, předložil nevýhodnou nabídku, řekl v rozhovoru s ČTK radní Karel Grabein Procházka (ANO). Smlouva skončí 1. ledna, osvětlení v metropoli ale podle radního nezhasne. Starat se o něj bude městská firma Trade centre Praha. Vyjádření firmy Eltodo Citelum se ČTK nepodařilo sehnat.

Provoz osvětlení provází potíže řadu let. Smlouva z roku 2008 skončila před několika lety a radní ji opakovaně prodloužili bez výběrového řízení. Šlo o zakázky za stovky milionů korun. Politici směřovali k otevřené miliardové soutěži, z níž měl vzejít trvalý správce světel. Připravovaný tendr z roku 2013 ale nakonec v listopadu zrušili, mimo jiné kvůli výtkám Úřadu pro hospodářskou soutěž (ÚOHS).

"Žádali jsme firmu Eltodo Citelum o zajištění služeb na prvních šest měsíců roku 2017. Její nabídka ale byla vysoko nad možnosti magistrátu. Městu bychom tím způsobili škodu," uvedl Procházka. O jakou částku šlo, říct nechtěl. Z posudků ale podle něj vyplynulo, že by služba měla vyjít na zhruba 80 milionů korun. "Změnili jsme proto původní scénář, podle kterého měla správa osvětlení přejít pod Trade centre Praha od července. Příkazní smlouvou jsme jí osvětlení předali už od 1. ledna 2017," doplnil. Trade centre bude mít za úkol najít náhradního dodavatele. Od poloviny roku pak bude část služeb zajišťovat sama, takzvaně in-house, část zadá ve výběrovém řízení.

Osvětlení v Praze je podle radního zastaralé a potřebuje modernizaci. "Máme rozpracované zadávací řízení na takzvaně chytré osvětlení," doplnil. Vedení města v rámci projektů smart city připravuje kromě moderního osvětlení multifunkční lavičky nebo inteligentní způsoby parkování. Půjde o projekty za stovky milionů korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Božena Tichá 6.1.2017 23:21

Kam se má dnes hlásit porucha veřejného osvětlení, již od ledna řada světel v Hodkovičkách nesvítí. S Eltodem to fungovalo perfektně, po nahlášení to hned opravili. Děkuji za odpověď

Zrzavý 16.1.2017 12:37

Ano, to máte naprostou pravdu. Se společností Eltodo-Citelum byla většina lamp veřejného osvětlení v pořádku. Jejich webové stránky byly vypracovány přehledně. Závadu stačilo poslat elektronicky s patřičným číslem stožáru a počkat si na opravu. Byl to dobrý správce pro metropoli. Nyní mi také v ulici nesvítí stožár VO a patrně ho hned tak někdo neopraví. Prozatimním řešením je nahlásit závadu telefonicky na pre.cz (hlášení poruch).


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (31.6 + 1.7) *

Zpět na přehled