Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Praha chce stavební uzávěru pro pozemky pod silničními okruhy

Praha chce stavební uzávěru pro pozemky pod silničními okruhy

Praha chce stavební uzávěru pro pozemky pod silničními okruhy

11.9.2018 12:11, Zdroj: ČTK

Praha - Pražský magistrát zahájil přípravu vyhlášení stavební uzávěry pro pozemky, kudy povede severozápadní část Pražského okruhu, a pro pozemky pod plánovaným úsekem vnitřního okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol přezdívaného Vlasta. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Úředníci nyní začnou zpracovávat podklady nutné pro vyhlášení uzávěry. Úsek Pražského okruhu na jihu města mezi D1 a D8 má nyní platnou uzávěru. Vnitřní ani vnější okruh nejsou dosud dokončeny. Vnitřní staví ze svých peněz Praha, vnější stát.

Důvodem vyhlášení uzávěry je, aby na pozemcích nevznikly stavby, které by později zkomplikovaly stavbu okruhu. Okruh je sice zanesen v územním plánu, ten však ale nedokáže pozemky na rozdíl od uzávěry pro stavby stoprocentně ochránit. "Územní plán může zajistit ochranu pouze v rámci ploch pro vlastní dopravní stavbu, nikoli však pro nezbytné související stavby," píše se v dokumentu.

Pražský okruh ve zmíněném úseku již platnou stavební uzávěru v minulosti měl. Platila od roku 1997, avšak v roce 2013 ji zrušil Nejvyšší soud. Hranice uzávěry byla vymezena 120 metry od plánované komunikace. Ve stejném rozsahu by měla být zřízena i nyní.

Vnitřní okruh chybí v severovýchodní části Prahy. Tato část vnitřního okruhu přezdívaného Vlasta má vést z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol po povrchu i několika tunely.

Městský nebo také vnitřní okruh staví město ze svých zdrojů. Hotový je v úseku z Pelc-Tyrolky tunelem Blanka směrem do Prahy 6 a 5 a Strahovským tunelem a Mrázovkou až k Barrandovskému mostu a Jižní spojce. Na východě města končí Štěrboholskou radiálou. První část okruhu začala fungovat v 80. letech, naposledy byl v září 2015 otevřen tunelový komplex Blanka.

Vnější okruh měří asi 80 kilometrů, v provozu je zhruba polovina. Chybí severozápadní část mezi Ruzyní, Suchdolem a Březiněvsí a jihovýchodní část mezi Běchovicemi a dálnicí D1.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (29.8 + 2.6) *

Zpět na přehled