Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 19. 2. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Praha chce podat podnět na ministerstvo kvůli rušení heren

Praha chce podat podnět na ministerstvo kvůli rušení heren

Praha chce podat podnět na ministerstvo kvůli rušení heren

31.5.2018 15:59, Zdroj: ČTK

Praha - Pražský magistrát zamýšlí podat podnět pro nečinnost na ministerstvo financí. Důvodem je délka správního řízení při rušení heren. Novinářům to dnes řekl předseda magistrátního výboru pro legislativu Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice). V Praze klesl počet heren na 101, původně jich bylo více než dvě stovky. V Praze platí od 1. ledna 2016 vyhláška zakazující provoz heren, které ministerstvo financí ve správním řízení postupně ruší. Ministerstvo s výhradami nesouhlasí.

Podle Mirovského ruší ministerstvo herny pomalu a jeho postup označil za liknavý. Podat na ministerstvo podnět již schválil magistrátní legislativní výbor a jednat by o něm měli ještě pražští radní. Podnět by mohli radní projednat do prázdnin. "Pokud by se nadále nic nedělo, jsem připraven osobně podat žalobu na ministerstvo. Za Prahu jsme udělali vše, co jsme mohli," řekl Mirovský.

Kromě rychlosti ministerstva ve správním řízení je podle Mirovského také problém, že majitelé heren využívají všech právních prostředků a snaží se správní řízení co nejdéle prodlužovat. Rozkladová komise ministerstva pak podle něj vyřizuje případy pomalu. Paradoxem potom prý je, že některé městské části mají schválenu takzvanou nulovou toleranci hazardu, přesto na jejich území funguje několik heren. To je případ třeba Prahy 2, 6 nebo 7.

"Ministerstvo financí v žádném případě rušení heren nebrání. Kritika pomalé práce rozkladové komise není na místě. Jen v loňském roce komise projednala 695 rozkladů a letos zatím 132. Komise pracuje s maximální rychlostí, kterou jí umožňuje správní řád, důvodem délky jejího řízení není liknavost," uvedl mluvčí ministerstva Filip Běhal. Majitelé heren podle něj často účelově žádají o přerušení řízení. "V neposlední řadě provozovatelé prodlužují řízení podněty k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a ministerstvu vnitra," dodal Běhal.

Vyhláška zakazující provoz heren platí v Praze několik let. Povolený je pouze provoz kasin. Herny postupně ruší právě ministerstvo financí, které postupně odebírá provozovatelům licence.

V Praze bylo pravomocně zrušeno k 31. prosinci loňského roku 69 heren. Celkem ke konci roku ministerstvo zahájilo 184 správních řízení. Licence na provoz heren nemůže odebírat ihned, a herny tak mizí průběžně. Ve správním řízení mohou jejich majitelé například podávat žádosti o prodloužení lhůty k vyjádření nebo námitky z podjatosti, po vydání rozhodnutí pak rozklad.

Hazard začala Praha regulovat poprvé v roce 2008. Tehdejší vedení města rozhodlo o snížení počtu povolených hracích automatů z 8358 na 2724. Počet heren se snižoval i v následujících letech.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (43.9 + 43.8) *

Zpět na přehled