Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Praha 3 dostala od ÚOHS pokutu 70.000Kč za zakázku na prodej bytů

Praha 3 dostala od ÚOHS pokutu 70.000Kč za zakázku na prodej bytů

Praha 3 dostala od ÚOHS pokutu 70.000Kč za zakázku na prodej bytů

23.4.2010 13:42, Zdroj: ČTK

Městská část Praha 3 dostala pokutu 70.000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Radnice nezákonně rozdělila zakázku na privatizaci bytů i nebytových prostor na dvě menší, čímž zúžila počet potenciálních uchazečů o zakázku. ČTK to dnes řekl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Pokuta je zatím nepravomocná, radnice se proti ní může odvolat právě k Rafajovi.

Praha 3 rozdělila zakázku na dvě, hodnota každé se tak snížila. Radnice tak nevyhlásila zakázky veřejně, ale pouze formou e-mailu oslovila pět firem. Pokud by radnice použila správná pravidla, do tendru by se mohlo přihlásit více uchazečů. "Tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedla Rafaj.

Radnice nakonec vybrala společnost Severní nemovitostní. Kdo je majitelem této firmy, nelze z obchodního rejstříku konkrétně zjistit. V obchodním rejstříku je jako majitel uvedena společnost Waystar Holding S.A. se sídlem v Panamě.

Mluvčí žižkovské radnice Jan Sotona rozhodnutí nechtěl komentovat. "Nemůžeme se vyjádřit, dokud ho nebudeme mít v ruce," řekl ČTK.

ÚOHS kvůli pochybení radnice zahájil správní řízení, v němž se zabýval dvěma uzavřenými smlouvami mezi radnicí a Severní nemovitostní z června a července 2008. V prvním případě šlo o provizi za prodej 215 pronajatých bytových jednotek a 22 nebytových v ceně 1,56 milionu korun. Ve druhém pak o prodej 169 pronajatých bytových jednotek a 29 nebytových v ceně 1,79 milionu Kč. Pokud by se přihlásilo více firem, mohla být provize nižší a radnice mohla ušetřit, vyplývá z vyjádření úřadu.

Pokutu za obdobné pochybení dostala radnice Prahy 3 také loni v červenci, a to 60.000 korun. Radnice předloni v listopadu zadala zakázku s názvem Převod bytových a nebytových jednotek v takzvaném zjednodušeném podlimitním řízení, tedy rovněž přímým oslovením pěti firem. Radnice pokutu zaplatila a neodvolala se proti ní.

Privatizaci bytů na Praze 3, jejíž území tvoří pražská čtvrť Žižkov a část Královských Vinohrad, provázel v minulosti nesouhlas části nájemníků dotyčných bytů. Ti se domáhali výrazně nižších cen, než za které je radnice chtěla prodávat. Lidé kvůli tomu sepsali i petice a uspořádali několik protestů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.6 + 8.0) *

Zpět na přehled