Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » PPF se tendru o miliardy nevzdá, napadla konkurenty

PPF se tendru o miliardy nevzdá, napadla konkurenty

PPF se tendru o miliardy nevzdá, napadla konkurenty

25.10.2010 20:24, Zdroj: ČTK

Společnost PPF napadla kvalifikační předpoklady konkurentů v miliardovém tendru na likvidaci ekologických škod.

Podnětem se už začal zabývat Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). "Správní řízení, které v současné době vede antimonopolní úřad na základě podání stejné společnosti, se tak protáhne," řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Konsorcium firem vedené PPF vyloučilo ministerstvo financí z tendru podruhé letos v červenci. Sdružení se následně obrátilo na antimonopolní úřad. Ten obratem zahájil správní řízení a nedávno vydal i předběžné opatření, kterým miliardovou zakázku pozastavil. O vyloučení sdružení PPF ze soutěže rozhodl ještě ministr financí Eduard Janota.

Rozhodnutí kabinetu v demisi tehdy kritizoval nastupující ministr Petr Nečas.

Do ekologického tendru se původně přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo. Mezi uchazeči jsou dále Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services.

Aktuální podnět zatím ÚOHS šetří samostatně, v případě, že v postupu ministerstva financí najde nějaké chyby, zahájí správní řízení, které pak následně podle Rafaje zřejmě sloučí se stávajícím. Jasné ale je, že se posuzování případu protáhne. Platí také nedávno vydané předběžné opatření, které ministerstvu neumožňuje pokračovat v zadávání zakázky.

"Nyní nelze říci, jak se to celé bude vyvíjet. Podnět musíme prošetřit a nevíme, jak dlouho to bude trvat. Jedná se o tak velkou a veřejně sledovanou zakázku, že každý bod podání budeme pečlivě prošetřovat," uvedl Rafaj.

V průběhu správního řízení má ÚOHS k dispozici podle Rafaje také dva znalecké posudky. Jeden si nechalo zpracovat PPF, druhý ministerstvo financí. Jejich vyznění jsou však vzájemně protichůdná. Proto si ÚOHS nechává zpracovat posudek nový. "Materie je velmi náročná a složitá," dodal k případu Rafaj.

Mnisterstvo financí vyhlásilo tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou na konci roku 2008. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Kritici soutěže tvrdí, že tendr je předražený a může připravit stát o desítky miliard korun. Samotnou cenu ministersvo nechce kvůli probíhajícímu tendru zveřejnit.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1.5, počet hlasů: 10.


Komentáře čtenářů

Kritik 25.10.2010 21:17

Ještě dvě tři rozhodnutí ÚOHS, rozklad, kasační stížnost z Kraje tam a zpátky na Nejvyšší správní soud a tendr bude řešit až nová vláda za 4 roky :)

Maruška 26.10.2010 01:06

Jasan, nebo nám to Nečas rozsekne...


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.2 + 48.2) *

Zpět na přehled