Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Pozornost vyvolaly milosti pro Chadimovou, Odložila či Šimůnka

Pozornost vyvolaly milosti pro Chadimovou, Odložila či Šimůnka

Pozornost vyvolaly milosti pro Chadimovou, Odložila či Šimůnka

11.5.2017 22:02, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr milostí, které vzbudily v minulosti pozornost:

 

Červen 1994 - Prezident Václav Havel udělil milost známému cyklokrosaři Radomíru Šimůnkovi, který byl odsouzen k trestu odnětí svobody na 18 měsíců za zavinění dopravní nehody, při níž zahynuli tři lidé. První Šimůnkovu žádost o milost prezident v prosinci 1993 zamítl.

Srpen 1995 - Pro nepříznivý zdravotní stav, nepřiměřeně dlouhé soudní řízení a pro pochybnost o schopnosti soudu dospět ke spravedlivému rozhodnutí nařídil prezident Václav Havel zastavit trestní stíhání vedené proti Martě Chadimové obžalované v restituční kauze týkající se majetku premonstrátského kláštera na Strahově. Chadimová milost odmítla.

Leden 1997 - Prezident Václav Havel udělil milost Martinu Odložilovi, synovi olympioniků Věry Čáslavské a Josefa Odložila, který byl odsouzen ke čtyřem letům odnětí svobody za smrt svého otce. Jaroslavu Lieskovanovi, který byl odsouzen spolu s Odložilem, udělil milost 10. února 1997.

Duben 2008 - Prezident Václav Klaus zastavil trestní stíhání podnikatele Zdeňka Kratochvíla, stíhaného za hospodářskou trestnou činnost. Důvodem byl jeho zdravotní stav. Milost vyvolala pochyby, protože podnikatel v minulosti podporoval ODS, jejímž byl Klaus čestným předsedou. Prezident řekl, že o sponzorskému daru od Kratochvíla nevěděl.

Listopad 2009 - Pozornost vzbudila milost prezidenta Václava Klause pro bývalou policistku Radku Kadlecovou odsouzenou na dva roky vězení za úplatky. Hrad uvedl, že přihlédl ke zdravotnímu stavu odsouzené a zárukám mnoha žadatelů o milost včetně starosty z místa bydliště. Týdeník Respekt ale zveřejnil výpovědi dvou svědků, kterým se Kadlecová svěřila, že prezidentská milost pro ni byla koupená. Prezident Václav Klaus informace o údajné korupci označil za útok na něj a popřel, že by se něco takového mohlo stát. Případem údajné korupce se zabývala policie, detektivové ale nezjistili, že by byl spáchán trestný čin, a případ proto odložili.

Únor 2012 - Prezident Václav Klaus rozhodl o odkladu trestu za zpronevěru u podnikatele Tomáše Maliny odsouzeného za stomilionový podvod s pohonnými hmotami. Podle médií patřil k blízkým spolupracovníkům podnikatelů Františka Mrázka a Tomáše Pitra. Rozruch vzbudila také Klausova milost pro ředitelku soukromé Metropolitní univerzity Praha Annu Benešovou odsouzenou za podplácení a zpronevěru.

Květen 2017 - Prezident Miloš Zeman oznámil, že doživotně odsouzený vrah Jiří Kajínek dostane ve druhé polovině května milost. Ta je připravena, prezident ji podepíše po návratu z návštěvy Číny.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.1 + 16.5) *

Zpět na přehled