Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Poul odmítl vypovídat v kauze Nečasové kvůli trestnímu stíhání

Poul odmítl vypovídat v kauze Nečasové kvůli trestnímu stíhání

Poul odmítl vypovídat v kauze Nečasové kvůli trestnímu stíhání

12.3.2015 10:16, Zdroj: ČTK

Praha - Bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul dnes odmítl vypovídat před soudem v kauze exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, obžalované ze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Mohlo by mu hrozit trestní stíhání. Poula policie v případu v roce 2013 také zadržela, obviněn ale nakonec nebyl. Dalšími obžalovanými jsou bývalí ředitelé VZ Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici hrozí až pět let vězení za zneužití pravomoci.

Poul využil svého práva nevypovídat z důvodů, podle kterých by "svojí výpovědí mohl přivodit trestní stíhání sobě nebo osobě blízké". "V červnu 2013 jsem byl zadržen v této věci. Po dobu mého zadržení mně byly předestírány důvody vazby. Připomínám, že mi nebylo sděleno, proč jsem byl zadržen. Odmítám vypovídat," řekl soudkyni Heleně Králové na Obvodním soudu pro Prahu 1 Poul.

Soud tento týden vyslechl dva svědky z Úřadu vlády, které údajně nechala na jaře 2013 tehdy Nagyová sledovat kvůli podezření ze zneužití služebního auta. Oba vypověděli, že kromě Nagyové nařídil sledování také Poul, který je seznámil s výsledky akce, což byly například fotografie. Také jim údajně hrozil výpovědí.

Soud projednává kauzu od loňského listopadu. Tento týden u soudu vypovídali mimo jiné exministr obrany Alexandr Vondra a bývalý pověřený šéf VZ Rostislav Pilc.

Obžaloba tvrdí, že Nagyová zařídila na podzim roku 2012 sledování tehdejší manželky expremiéra Petra Nečase Radky. Poté ještě údajně nechala sledovat některé pracovníky Úřadu vlády. Na akcích se podle státního zastupitelství podílela rozvědka a soukromá agentura.

Případ vedl v roce 2013 k pádu vlády, Nečas se později s Nagyovou oženil. Obžalovaní vinu odmítli. Například Kovanda tvrdí, že nešlo o sledování, ale o tzv. kontrasledování. Prověřoval se prý pohyb podezřelých lidí kolem Radky Nečasové. Zadání prý mířilo z "nejvyšších míst.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (33.3 + 47.7) *

Zpět na přehled