Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Poslanci zvažují změnu trestního řádu i zrušení imunity

Poslanci zvažují změnu trestního řádu i zrušení imunity

Poslanci zvažují změnu trestního řádu i zrušení imunity

12.2.2014 15:14, Zdroj: ČTK

Praha - Šéf ústavně právního výboru Sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD) chce změnit trestní řád, tak aby se stanovila jasná pravidla pro vyšetřování a dozor trestních kauz. Řekl to dnes novinářům v reakci na obvinění expremiéra Petra Nečase (ODS) z uplácení v kauze takzvaných trafik pro tři exposlance. Stanislav Polčák (TOP 09) označil obvinění Nečase za překvapivé, chce zrušit poslaneckou imunitu.

Podle Tejce sociální demokraté dlouhodobě poukazovali na to, že zde neexistují jasná pravidla o příslušnosti, a proto bude nutné přesně stanovit "kdo konkrétní věc vyšetřuje, kdo konkrétní věc dozoruje, aby nemohlo docházet k účelovým změnám právě těchto působností". Tejc ale nevěří, že by se věc vyřešila ústavní stížností, kterou zvažuje ODS.

Občanští demokraté mají za to, že dozor vyšetřování Nečasova případu vůbec nepřísluší olomouckému státnímu zastupitelství. Prý věcně náleží do Prahy a další vyšetřování na Moravě umožnila vyhláška, kterou vládě předložila ministryně spravedlnosti úřednického kabinetu Marie Benešová. Budou proto požadovat, aby ji ministerstvo zrušilo.

Samotné obvinění Nečase Tejc očekával. "Určitě to není černobílé to posuzování. Něco jiného by bylo, kdyby pan premiér Nečas přišel s taškou plnou peněz a dal je jednotlivým poslancům za to, že se vzdají mandátu," vyjádřil se ke složitosti případu.

Překvapení naopak neskrýval Polčák, podle něhož už v tuto dobu nikdo s obviněním nepočítal. Státní zastupitelství podle něj v kauze koná "poměrně podivnými postupy". Poslanec má za to, že rozhodnutí bude mít vliv na další chování politiků. "No určitě. Ale hlavně se pořád ukazuje, co se ukázalo už na vydávání pana docenta (Bohuslava) Svobody - imunita de facto není, tento Parlament už ji v žádném případě hájit nebude, takže každopádně podám na konci února návrh na její zrušení," řekl také.

Naproti tomu předseda lidovců Pavel Bělobrádek je proti zrušení imunity. Má podle něj sloužit k ochraně zákonodárce před nátlakem. "A ten nátlak se dá třeba udělat tím, že vás někdo obviní, že na vás někdo dá trestní oznámení, vymyslí si něco," řekl ČTK.

Kauzu Nečase podle něj musí rozhodnout orgány činné v trestním řízení a je třeba respektovat jejich nezávislost a nezávislost soudů. Záležitost by podle něj mohla mít dopad na budoucí jednání politiků. "Bezpochyby to je věc, která je velmi ošidná. Protože stejně jako můžete přetáhnout strunu v zákonu o veřejných zakázkách, kdy už v podstatě starostové nebudou chtít nic vypisovat, protože se nechtějí nechat zavřít, tak stejně tak politici nebudou chtít nic rozhodovat, aby je někdo nezavřel," uvedl také.

"Pro nás je směrodatné, že se jde postupem padni komu padni a věříme, že věc bude řádně vyšetřena, řádně projednána, že orgány činné v trestním řízení si poradí podle zákona a práva," vyjádřil stanovisko komunistických poslanců šéf klubu Pavel Kováčik. Imunita by se podle něj měla vztahovat pouze na projevy učiněné v souvislosti s poslaneckým mandátem a jeho výkonem.

Policie Nečase viní z podplacení ve spojitosti s kauzou kolem bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Nečas to odmítá, podle něj šlo o normální politické vyjednávání. Obvinění považuje za mstu za trestní oznámení na šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V této větvi případu jsou vedle Nečase obviněni bývalá šéfka vládního kabinetu Jana Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (34.3 + 1.1) *

Zpět na přehled