Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Poslanci zablokovali rychlé schválení fixace státní maturity

Poslanci zablokovali rychlé schválení fixace státní maturity

Poslanci zablokovali rychlé schválení fixace státní maturity

14.7.2011 10:02, Zdroj: ČTK

Poslanci zablokovali rychlé schválení školské novely poslankyň VV a KSČM, která by zakonzervovala současnou podobu státní maturity na dva roky. Třetí předmět by byl zaveden až v roce 2014, ne už příští rok. Proti přijetí předlohy už v prvním čtení se postavili poslanci ODS, TOP 09 a Starostů i sociální demokraté. Míří do školského výboru.

Pokud by byla předloha schválena, znamenalo by to, že ve druhém povinném předmětu by studenti mohli nadále volit mezi cizím jazykem a matematikou. Třetí předmět s možností volby mezi matematikou, občanským a společenskovědním základem a informatikou by byl zaveden až ve školním roce 2013 a 2014, ne už příští rok.

Poslanci TOP 09 například chtějí zachovat fixaci maturity na rok a potom chtějí jednu úroveň maturity a tři povinné předměty. Studenti by také měli skládat státní maturitu jen prostřednictvím didaktického testu. Pro jednu úroveň maturity se vyslovil i Ivan Ohlídal (ČSSD), měla by se ale lišit podle druhu škol. Administrativa maturity by se měla zjednodušit rovněž podle Jaroslavy Wenigerové (ODS).

"Odmítám přihlížet tomu, jak si maturitní zkoušku jednotlivé politické strany a hnutí půjčují pro zviditelňování své činnosti," reagoval už před projednáváním předlohy ministr školství Josef Dobeš (VV). Zavedení změn až po dvou letech chce prý proto, že žáci, školy a učitelé potřebují stabilitu. Předkladatelky odklad zdůvodňují i roční úsporou asi 30 milionů korun.

Sněmovna zkrátila dobu projednávání novely ve školském výboru na 40 místo obvyklých 60 dnů. Pokud by měla novela platit, musí to být před 15. listopadem, tedy termínem podávání přihlášek k maturitní zkoušce ve školním roce 2011/2012. Kratší lhůta pro výbor by to umožnila.

Státní maturity se připravovaly 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. Poprvé se konaly letos.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (49.0 + 0.6) *

Zpět na přehled