Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Poslanci schválili rozpuštění Sněmovny, přiblížili nové volby

Poslanci schválili rozpuštění Sněmovny, přiblížili nové volby

Poslanci schválili rozpuštění Sněmovny, přiblížili nové volby

20.8.2013 18:14, Zdroj: ČTK

Praha - Poslanci dnes podle očekávání schválili rozpuštění Sněmovny. Učinili první krok k předčasným volbám, které by se mohly uskutečnit koncem října. Návrh podpořili hlavně poslanci ČSSD, TOP 09 a Starostů, KSČM a VV. Komoru ale rozpustí až prezident Miloš Zeman, jenž také vyhlásí volby.

Poslanci využili možnost rozpuštění Sněmovny vůbec poprvé od přijetí příslušné ústavní novely zhruba před čtyřmi lety.

Pro návrh se vyslovilo přibližně po tříhodinové diskusi 140 ze 147 přítomných poslanců, sedm jich bylo proti. Ke schválení rozpuštění dolní komory bylo potřeba nejméně 120 hlasů.

Občanští demokraté při hlasování opustili sál, jak předem avizovali. Výjimkou byla předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, která hlasovala proti. V závěrečném vystoupení mimo jiné varovala, že poslanci dnešním rozhodnutím usnadňují tento krok i do budoucna.

Návrh podpořilo všech 54 poslanců ČSSD, 42 poslanců TOP 09 a Starostů, 26 poslanců KSČM a deset přítomných poslanců VV. Přidali se k nim Karolína Peake, Lenka Andrýsová a Viktor Paggio, kteří se hlásí k LIDEM, národní socialista Jiří Paroubek, Michal Doktor (Jihočeši 2012), Radim Fiala (hnutí Úsvit) a nezařazení Kristýna Kočí a Jan Florián.

Proti rozpuštění hlasovali vedle Němcové také Dagmar Navrátilová, Radim Vysloužil, Martin Vacek a Jana Suchá, kteří se hlásí k LIDEM, a nezařazený Jaroslav Škárka.

Zeman už avizoval, že pokud Sněmovna návrh na rozpuštění schválí, vyhlásil by volby na 25. a 26. října. Před samotným rozpuštěním dolní komory se chce ještě setkat s představiteli stran.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (17.4 + 35.2) *

Zpět na přehled