Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Poslanci rozhodnou o povinné maturitě z matematiky

Poslanci rozhodnou o povinné maturitě z matematiky

Poslanci rozhodnou o povinné maturitě z matematiky

6.3.2016 13:15, Zdroj: ČTK

Praha - Poslanci by měli rozhodnout příští týden o zavedení povinného posledního roku mateřské školy, povinné maturitní zkoušky z matematiky a sjednocení přijímacích zkoušek na střední školy. Závěrečné hlasování také čeká nový zákon o zadávání veřejných zakázek. Sněmovna bude schvalovat rovněž úpravy trestní odpovědnosti firem a trestnost přípravy krácení daně. Březnová schůze bude pokračovat od úterního odpoledne.

V rámci novely školského zákona budou poslanci rozhodovat i o pozměňovacím návrhu, jenž by umožnil domácí vzdělávání na druhém stupni základní školy. V minulosti byly tyto snahy neúspěšné.

Novela o trestní odpovědnosti firem sice rozšíří okruh trestných činů, za něž by společnosti mohly být stíhány, poslanci ale zároveň zákon asi zmírní. Chtějí dát soudu možnost, aby firmy mohl v některých případech obžaloby zprostit. Soudci by posuzovali, zda firma vynaložila veškeré možné úsilí, aby spáchání protiprávního jednání zabránila.

K činům, za něž mohou být společnosti stíhány, možná přibude taky pomluva. Kritizuji to Unie vydavatelů a Sdružení pro internetový rozvoj. Poukazují na možné omezení svobody projevu a médií.

Příprava krácení daně se má do trestního řádu vrátit po sedmi letech, a to kvůli potírání karuselových obchodů. Poslanci pravicové opozice ale upozorňují na tenkou hranici mezi daňovou optimalizací a přípravou trestného činu.

Nový zákon o zadávání veřejných zakázek Sněmovna nestihla schválit v pátek. Už nyní je jasné, že se do něj nedostane úprava TOP 09, podle níž by se firmy s nejméně desetiprocentním podílem člena vlády nemohly o zakázky ucházet. Omezení mířilo na Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Poslanci rozhodnou i o normě, která umožní v některých případech použít elektronické náramky k hlídání lidí, kteří by jinak byli stíháni ve vazbě. Elektronický monitoring však zatím vůbec nefunguje, dosavadní výběrová řízení ztroskotala. Sněmovna bude schvalovat také novelu, jež sníží náklady na založení společnosti s ručením omezeným. Dále by poslanci mohli snížit, případně zcela zrušit poplatky za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu při stavbě rodinných domů.

Na programu sněmovní schůze jsou i předlohy v úvodním kole projednávání a ve druhém čtení, kdy je možné podávat návrhy jejich změn. K nim patří normy o úplném zákazu kouření v restauracích, o zvýšení příspěvků na péči pro postižené lidi a o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu a veřejného ochránce práv.

V úvodním kole by poslanci měli projednávat pravomoc vlády zvyšovat do určité míry důchody nad zákonný rámec a ústavní zákon o zavedení obecného referenda. Podle kuloárových informací je možné, že k této normě se přijde vyjádřit do dolní komory prezident Miloš Zeman. Sněmovna se má zabývat rovněž evropským návrhem na omezení držení zbraní. Čeští politici se k němu staví vesměs kriticky.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (6.1 + 17.5) *

Zpět na přehled