Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 21. 6. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Poslanci dnes nerozhodli o ratifikaci dohody CETA s Kanadou

Poslanci dnes nerozhodli o ratifikaci dohody CETA s Kanadou

Poslanci dnes nerozhodli o ratifikaci dohody CETA s Kanadou

12.9.2017 17:51, Zdroj: ČTK

Praha - Sněmovna dnes nerozhodla o souhlasu s ratifikací komplexní hospodářské a obchodní dohody CETA mezi EU, jejími členskými státy a Kanadou. Po zhruba hodinovém zevrubném a kritickém projevu poslance KSČM Leo Luzara si klub jeho strany vyžádal přestávku na poradu až do konce jednacího dne a schůze Sněmovny tím pro dnešek skončila. Poslanci by mohli v debatě o dohodě a případně i o dalších bodech pokračovat ve středu.

Poslanci KSČM měli během dosavadního projednávání dohody s Kanadou ve Sněmovně výhrady. Podle nich není dohoda v zájmu ČR a není pro zemi výhodná. Poslanec Luzar dnes opět upozorňoval na rizika, která z ní podle jeho názoru vyplývají. V prvním čtení dokonce navrhoval dohodu zamítnout, Sněmovna to ale neschválila. V dnešním rozsáhlém projevu poukazoval například na údajná rizika pro desítky českých ochranných známek nebo pro státní zakázky na dodávky zbraní pro armádu.

Věnoval se i novému jevu sdílených služeb; podle jeho názoru například bude mít taxislužba Uber a jiné podobné volné pole působnosti, pokud přijdou jako kanadská firma. Poukazoval na různé výjimky, které si na rozdíl od Česka vyhradily jiné evropské země.

Dohoda má mimo jiné odstraněním cel a průmyslových poplatků podle vlády pomoci k většímu uplatnění českých podnikatelů na kanadském trhu. Odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi unijními zeměmi a Kanadou. Evropský parlament ji schválil v polovině února, český Senát v dubnu.

CETA by podle odhadů expertů mohla přinést nárůst obchodní výměny mezi EU a Kanadou až o pětinu. Unie odhaduje, že aplikace smlouvy by znamenala růst vzájemné obchodní výměny až o 324 miliard korun ročně, má také podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa. Kritici ale tvrdí, že může ohrozit tisíce pracovních míst, což však podle unijních expertů vyvrací několik nezávislých studií.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.5 + 48.9) *

Zpět na přehled