Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Poslanci chtějí od Vondry další informace o vojenských sanitkách

Poslanci chtějí od Vondry další informace o vojenských sanitkách

Poslanci chtějí od Vondry další informace o vojenských sanitkách

24.2.2011 15:07, Zdroj: ČTK

Poslanci ze sněmovního kontrolního výboru chtějí od ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) více podrobností o nákupu sanitek pro armádu a její zahraniční mise. Chtějí od něho také vědět, jaká opatření hodlá podniknout, aby zamezil plýtvání penězi při nákupu techniky. Výbor se na tom shodl na dnešním jednání, jehož tématem byl právě nákup tří sanitek Iveco pro afghánskou misi. Získané materiály a podklady o nákupu sanitek pak výbor zřejmě předá policii k prošetření.
    

Náměstek ministra Jiří Šedivý poslance ujistil, že je připraven s nimi spolupracovat. Poslanci si na dnešek sice pozvali přímo ministra Vondru, ten se ale omluvil a spolu se Šedivým ho zastupoval také náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Poslanci přesto trvají na tom, aby je přišel Vondra informovat osobně.
    

Ministerstvo obrany loni koupilo tři sanitky Iveco. Předtím, již v roce 2008, ale vyhlásilo jinou soutěž, kterou posléze zrušilo. Podle předsedy výboru Vojtěcha Filipa (KSČM) je proto hlavním zájmem poslanců vědět, zda tento tři roky starý záměr nákupu sanitek do bojových operací stále ještě trvá, a zda tedy stát bude nakupovat ještě další sanitky.
   

"Já jsem přesvědčen, že nám nezbývá nic jiného než ty materiály poskytnout orgánům činným v trestním řízení, které již rozkrývají činnost některých bývalých pracovníků na ministerstvu obrany," řekl Filip.

 Podle místopředsedkyně výboru Zdeňky Horníkové (ODS) nebyla tato zakázka od samotného začátku průhledná. Poslanci poukazovali na to, že armáda spěchala s nákupem sanitek, které pak někde dlouhou dobu stály. Chtěli také vědět, za jakou cenu je armáda pořídila, co bylo zahrnuto v ceně, případně zda jde o vozidla pouze pro jednu misi a zda by si armáda pro jiné mise musela pořizovat jiné sanitky.
   

 Filip poukazoval na to, že ministerstvo nakoupilo sanitky bez výběrového řízení a navíc byl rozpor mezi původním zadáním a konečnou koupí. Další podezření se týkalo ceny. "Protože obdobná vozidla kupovala Armáda Slovenské republiky a ta je kupovala v řádu o 400.000 eur laciněji a ještě podle mého soudu byly vybaveny lépe než ty naše," řekl Filip.
   

 Picek se snažil obavy poslanců rozptýlit. Řekl, že každá ze sanitek stála 33,9 milionu korun. V této ceně je podle něj zahrnuta i úprava za pět milionů, kterou uskutečnil Vojenský opravárenský podnik v Novém Jičíně. Spočívala například v dodání zdravotnického vybavení.
    

Sanitky podle něj nezahálely, ale musely podstoupit nezbytné vojenské testy, které on pak stvrdil podpisem. Dvě z nich ještě do konce února podle něj odcestují do Afghánistánu. Vyvracel také obavy poslanců, že sanitky nemají potřebné pancéřování. Vysvětloval, jaký stupeň balistické ochrany má kabina sanitky i její nástavba. Například kabina je odolná proti výbuchu srovnatelnému s náloží šesti kilogramů trinitrotoluenu přímo pod kabinou nebo 15 kilogramů stejné trhaviny do dvou metrů od vozidla, uvedl.
    

Náměstek ministra obrany Šedivý poslancům řekl, že chce příští týden sněmovnímu podvýboru pro kontrolu armádních nákupů představit nový způsob zadávání zakázek. Nově by měl odpadnout zákonem požadovaný nákup přes zprostředkovatele. Průřezově by se tak podle něj dala na zakázkách ušetřit až pětina nákladů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 3, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.6 + 41.9) *

Zpět na přehled