Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Politici považují zrušení tendru na dostavbu Temelína za logické

Politici považují zrušení tendru na dostavbu Temelína za logické

Politici považují zrušení tendru na dostavbu Temelína za logické

10.4.2014 16:14, Zdroj: ČTK

Praha - Mnozí politici napříč politickým spektrem označují dnešní rozhodnutí společnosti ČEZ o zrušení zadávacího řízení na dostavbu Temelína za logické a očekávatelné. Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) rozhodnutí vyplynulo ze středečního rozhodnutí vlády, kdy se kabinet shodl na tom, že na rozvoj jaderné energetiky v Česku neposkytne žádné státní garance. Podle exministra průmyslu Martina Kuby (ODS) je zastavení tendru chybou současné vlády.

"(Premiér) Bohuslav Sobotka a (ministr financí) Andrej Babiš ukázali, že je nezajímá budoucnost české energetiky, české ekonomiky, České republiky, ale důležitější jsou pro ně aktuální volební preference," uvedl Kuba.

Opoziční TOP 09, s kterou ODS seděla ve vládě, je ale jiného názoru. "Je to logický krok představenstva v okamžiku, kdy situace na energetickém trhu nedává naději na ekonomickou návratnost takovéhoto kroku," řekl ČTK místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Kalousek souhlasí i s rozhodnutím vlády, podle něj by případné státní záruky zatížily rozpočet.

Zastavení tendru podle očekávání uvítala Strana zelených. Podle jejího předsedy Ondřeje Lišky není další rozvoj jaderné energie v Česku ekonomicky rentabilní.

"Domnívám se, že to jasně vyplynulo ze stanoviska vlády," řekl ČTK k rozhodnutí ČEZ Bělobrádek. Podle vicepremiéra bylo předem známo, že ČEZ bez státních garancí nechce v tendru pokračovat.

"Rozhodli jsme se, že nebudeme opakovat omyly minulých let, kdy vlády garantovaly například rozsáhlé podpory v oblasti obnovitelných zdrojů a teď se to dramaticky projevuje v cenách elektrické energie," řekl dnes v rozhovoru s ČTK Sobotka (ČSSD). Podobně se ve středu vyjádřil i Babiš.

Ministr průmyslu a Sobotkův stranický kolega Jan Mládek ale dnes řekl, že jej zrušení tendru netěší. Projekt by podle něj znamenal vznik nových pracovních míst. Umí si představit do pěti let nový tendr v menším rozsahu. Zároveň si ale uvědomuje, že ČEZ k takovému kroku kvůli nízké ceně elektřiny na burze musel přistoupit.

Pokud bude vláda o dostavbu Temelína v budoucnu usilovat, bude muset podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše najít jiné garanční schéma. Variantou je podle Dolejše také to, že by stát byl přímým investorem.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (0.2 + 11.7) *

Zpět na přehled