Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Policisté Nagyovou odhalili při prověřování Grygárka a Janouška

Policisté Nagyovou odhalili při prověřování Grygárka a Janouška

Policisté Nagyovou odhalili při prověřování Grygárka a Janouška

14.6.2013 18:17, Zdroj: ČTK

Praha - K odhalení údajné trestné činnosti kolem šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové se policisté dostali při prošetřování podezření na údajnou organizovanou zločinnou skupinu složenou z lobbistů Romana Janouška, Tomáše Hrdličky či Iva Rittiga a prověřování jednání tehdejšího náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka, kterého policie podezírala ze zneužití pravomoci. Vyplývá to z usnesení o zahájení trestního stíhání Nagyové, které zveřejnil server E15.cz.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zahájil trestní řízení 6. ledna 2012. Grygárka "společně s dalšími úředními osobami" podezíral ze zneužití pravomoci, které mělo spočívat v úmyslném nesplnění jeho pracovní povinnosti. Zároveň prověřoval podezření z trestného činu sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky a legalizace výnosů z trestné činnosti, kterých se měli dopustit Janoušek, Hrdlička, Rittig, Jiří Toman a další osoby jako organizovaná zločinecká skupina.

Na konci listopadu policisté úkony trestního řízení rozšířili. Při prověřování těchto podezření totiž údajně zjistili, že premiérova spolupracovnice Nagyová iniciovala protiprávní sledování jeho manželky a následně toto sledování usměrňovala.

Kauzu od samého počátku dozorovalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, kam věc z Prahy přesunulo Nevyšší státní zastupitelství právě kvůli tomu, že pražského žalobce Grygárka policie podezírala z trestné činnosti. Při čtvrteční razii policisté podle informací ČTK zasahovali právě i u Grygárka.

Média spojila Grygárka s Janouškem již v roce 2011. Muži spolu údajně jednali v době, kdy vrchní státní zastupitelství řešilo pět případů vztahujících se k Janouškovi. Stanislav Mečl, který dočasně vedl pražské vrchní státní zastupitelství, kvůli těmto kontaktům vyzval Grygárka k rezignaci. Vyčítal mu i pochybení v kauzách, například v případu Mostecké uhelné společnosti. Grygárek nakonec ve funkci skončil loni v červnu společně se svým šéfem Vlastimilem Rampulou.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (33.6 + 35.6) *

Zpět na přehled