Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Policie zadržela Víta Bártu a detektiva protikorupční policie

Policie zadržela Víta Bártu a detektiva protikorupční policie

Policie zadržela Víta Bártu a detektiva protikorupční policie

1.11.2013 21:00, Zdroj: ČTK

Praha - Předsedu Věcí veřejných Víta Bártu ve čtvrtek zadržela policie, dnes večer policejní služebnu opustil. Spolu s ním byl zadržen i vedoucí odboru analytiky a informatiky protikorupční policie Jan Petržílek, zda byl i on propuštěn není jasné. Zadržení souvisí s odposlechy lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Pavla Béma (ODS), řekl ČTK důvěryhodný zdroj. Případ vyšetřuje inspekce bezpečnostních sborů. Ani inspekce, ani státní zastupitelství nechtějí k případu poskytovat informace.

Odposlechnuté telefonické hovory Janouška a Béma, které loni v březnu zveřejnil deník Mladá fronta Dnes a v nichž se oba muži vzájemně oslovují "Mazánku" a "Kolibříku", ukazují Janouškův vliv na kroky města pod Bémovým vedením. Deník tehdy uvedl, že je v roce 2007 pořídila Bezpečnostní informační služba (BIS), z níž o dva roky později unikly do bezpečnostní agentury ABL (dnes Mark2 Corporation Czech). Tehdy ji vlastnil Bárta.

Server Novinky.cz upozornil, že zadržený kriminalista Petržílek pracoval před svým nástupem k protikorupční policii právě pro BIS. K protikorupčnímu útvaru, který se následně odposlechy zabýval, Petržílek přešel ve stejné době, kdy byly zveřejněny.

Bárta byl večer propuštěn z cely předběžného zadržení, řekl ČTK Bártův advokát Oldřich Chudoba. Jeho klient bude prý nyní relaxovat. "Nevím přesně kde, ale určitě bude odpočívat, bude víkend," poznamenal. O dalších krocích v Bártově případu nic nevěděl.

Případem se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů, podle informací ČTK ho dozoruje Michal Muravský z Městského státního zastupitelství v Praze. "S ohledem na zákon o ochraně utajovaných informací nemůžu vůbec nic potvrdit ani vůbec nic říkat," uvedl žalobce. Odmítl potvrdit i to, že kauzu dozoruje. Případ nechce ze stejného důvodu komentovat ani inspekce.

Utajovanou informací je podle zákona informace, jejíž vyzrazení nebo zneužití může způsobit újmu zájmu České republiky, nebo může být pro tento zájem nevýhodné. Mimo jiné proto, že může zmařit, ztížit nebo ohrozit vyšetřování zvlášť závažných zločinů či usnadnění jejich páchání, případně narušit činnost zpravodajských služeb.

V kauze bude vypovídat i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, uvedl server Aktuálně.cz. Zdroje mu potvrdily, že ministryně spravedlnosti Marie Benešová zbavila Zemana v této kauze mlčenlivosti. Stalo se tak údajně jen několik hodin předtím, než byla dvojice zatčena. "Nezlobte se, nemohu se k tomu vyjadřovat," řekl serveru Zeman.

"K dnešním zprávám v médiích mohu v tuto chvíli říci pouze to, že stojím pevně za svým manželem," uvedla dnes odpoledne na svém oficiálním facebookovém profilu Bártova manželka Kateřina Klasnová.

To, zda Janouškovy odposlechy skutečně pořídila BIS, prověřuje už rok a půl Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, a to pro podezření z ohrožení utajené informace a zneužití pravomoci úřední osoby.

Z odposlechů například vyplývá, že Janoušek spolurozhodoval o územním plánu Prahy, o prodejích pozemků či personální politice hlavního města. Bém se s lobbistou bavil třeba o obsazování klíčových pozic v pražské Všeobecné zdravotní pojišťovně.

Bárta se v předčasných volbách ucházel o zvolení do dolní komory jako jednička na plzeňské kandidátce Úsvitu Tomia Okamury. Získal 1460 preferenčních hlasů, ale do Sněmovny se nedostal. Okamura dnes ČTK sdělil, že netuší, o co v kauze jde, a že Bárta byl jen jedním z mnoha na kandidátkách hnutí. Předsednictvo Věcí veřejných pak ČTK oznámilo, že má pouze zprávy z médií a až do doby zveřejnění dalších informací ze strany státního zastupitelství se nebude k případu vyjadřovat.

Některá média původně spekulovala, že zadržení Bárty souvisí s kauzou bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho, o jehož jmenování do funkce Bárta usiloval.

Lessy, kterého prosadil do funkce tehdejší ministr vnitra za VV Radek John, ČTK řekl, že jej policie zatím v souvislosti s touto kauzou nekontaktovala. "Už jsem to četl. Jsem v němém úžasu nad tím, co všechno se dá s mým jménem spojovat," řekl. Když se Lessy ujímal funkce, spekulovalo se, že na jeho nominaci v zákulisí tlačil nejvíc právě Bárta. Kvůli sporům o výměnu tehdejšího policejního prezidenta Oldřicha Martinů za Lessyho se málem rozpadla i tehdejší vládní koalice ODS, TOP 09 a VV. Od policie byl Lessy propuštěn koncem loňského srpna téměř ihned poté, co jej obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů ze zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy. Pražský městský soud ale před několika dny Lessyho stíhání zastavil pro nezákonnost.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.7 + 24.3) *

Zpět na přehled