Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Policie zadržela řadu politiků, zasahovala i na vládě a ministerstvech

Policie zadržela řadu politiků, zasahovala i na vládě a ministerstvech

Policie zadržela řadu politiků, zasahovala i na vládě a ministerstvech

13.6.2013 19:02, Zdroj: ČTK

Praha - Na úřadu vlády, ministerstvu obrany i řadě dalších míst od noci na dnešek zasahovali policisté Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Jde zřejmě o nejrozsáhlejší podobný zásah v historii ČR. Policisté zadrželi několik politiků vládní ODS i vysokých státních úředníků. Podle iDnes.cz bylo osm lidí obviněno. Opozice začala mluvit o předčasných volbách. Premiér a předseda ODS Petr Nečas prohlásil, že rezignovat nehodlá, uvedl že on ani jeho spolupracovníci nic nepoctivého neudělali. Prezident Miloš Zeman se v pátek s Nečasem sejde.

Koaliční TOP 09 večer uvedla, že nemá důvod snižovat svou důvěru v premiéra a destabilizovat vládu. K policejní akci ve vysokých patrech politiky chce tato vládní strana věrohodné informace, teprve pak zveřejní politické stanovisko.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zatím potvrdil jen to, že zasahoval na úřadu vlády i na ministerstvu obrany a zadržel několik lidí. Potvrzení přišlo z úst mluvčího útvaru Pavla Hantáka půl dne poté, kdy se informace o zásahu objevily v médiích.

Sdělovací prostředky od rána informovaly o tom, že na úřadu vlády v noci na dnešek zasahovalo komando ÚOOZ. Ministr vnitra Jan Kubice později ve Sněmovně řekl, že premiéra Nečase navštívili dva státní zástupci a šéf policejního ÚOOZ Robert Šlachta "za účelem úkonu trestního řízení". Další podrobnosti o vyšetřování vedeném Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci neuvedl. Sněmovna kvůli situaci přerušila své jednání do pátku.

Ministerský předseda by před poslance měl předstoupit v pátek. Tentýž den se kvůli situaci sejde s prezidentem Zemanem, který pozval také policejního prezidenta Martina Červíčka a šéfa opoziční ČSSD Bohuslava Sobotku. Hlava státu, která se v pátek sejde i s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, zatím nechce neoficiální a nepotvrzené informace komentovat.

Na dnešní večer svolal Nečas Bezpečnostní radu státu. Podle zdroje z ministerstva obrany byl při policejní akci zatčen i nynější ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a další příslušník této služby. Mezi zadrženými jsou i šéf úřadu vlády Lubomír Poul a údajně i exšéf Vojenského zpravodajství a nynější ředitel Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník. Páleník i Poul jsou přitom podle údajů na webu vlády stálými účastníky Bezpečnostní rady státu.

Policie zadržela také ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, bývalého šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře a podle médií i někdejšího poslance a ministra zemědělství Ivana Fuksu (ODS) a bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka. Tluchoře policie podezírá mimo jiné z úplatkářství v souvislosti s jeho odstoupením ze Sněmovny. Dalšími činy, z nichž je Tluchoř podezřelý, jsou pletichy při veřejné zakázce, legalizace výnosů z trestné činnosti a zneužití pravomoci, uvedl exposlancův advokát Marek Nespala.

Podle Nečase zásah na úřadu vlády nemá souvislost se zásahy na pražském magistrátu a v dalších institucích. "Zadržení pracovníků Úřadu vlády má mít souvislost s údajnou komunikací s vojenským zpravodajstvím a odstoupením tří poslanců ODS na podzim roku 2012 tzv. rebelů," řekl Nečas. Očekává, že orgány činné v trestním řízení sdělí brzy souvislosti a důvody, které vedly k tak rozsáhlé akci. "Dlouhodobé mlčení umožňuje pouze šíření spekulací, polopravd a nepodložených tvrzení," poznamenal Nečas.

Na ministerstvu obrany zasahovala policie údajně v prostorách, kde sídlí Vojenské zpravodajství. Je také v sídle generálního ředitelství státního podniku Lesy České republiky (LČR) v Hradci Králové. Zásah se nevyhnul ani pražskému magistrátu, kde si podle informací ČTK policie vyžádala doklady k několika zakázkám i smlouvy, které podle policie měla uzavřít Praha s lobbistou Romanem Janouškem. V jeho sídle i u dalšího lobbisty Iva Rittiga zasahovali strážci zákona údajně také.

Prověřovali prý i dům Libora Grygárka, bývalého náměstka pražského vrchního státního zástupce, který se nyní živí jako samostatný advokát, a také administrativní budovu v Kladně, kde do minulého týdne sídlila společnost Kardio Port, která před dvěma lety vyhrála podezřelý dvoumiliardový tendr kliniky IKEM.

Někteří sociální demokraté již hovořili o předčasných volbách. Podle místopředsedy strany Lubomíra Zaorálka se bez nich situace nedá řešit, podle Zdeňka Škromacha by volby mohly být koncem srpna nebo začátkem září. K předčasným volbám se kloní i Věci veřejné a je pro ně také někdejší premiér a nynější předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek.

Policejní razii v ČR zaznamenala i světová média, podrobněji zejména na Slovensku. Podle německé agentury DPA jde o politické zemětřesení. Někteří čeští politologové míní, že Nečas by měl vyvodit odpovědnost a odstoupit.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (0.4 + 16.4) *

Zpět na přehled