Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Policie: Zakázku na nákup minometů pro armádu úplatky neprovázely

Policie: Zakázku na nákup minometů pro armádu úplatky neprovázely

Policie: Zakázku na nákup minometů pro armádu úplatky neprovázely

7.12.2012 13:38, Zdroj: ČTK

Praha - Připravovanou stamilionovou zakázku na nákup minometů pro českou armádu podle policie úplatky neprovázely. Protikorupční policie kauzu ve čtvrtek po více než dvou letech odložila. ČTK to řekla obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárka Pokorná, podle níž policie neshledala podezření z trestné činnosti.

"Policie nám včera doručila usnesení o odložení věci. Já si teď vyžádám spisový materiál, abych závěry policie přezkoumala," uvedla žalobkyně. Detektivové se případem zabývali od září 2010 pro podezření ze spáchání trestného činu přijímání úplatku.

Na případ tehdy upozornil deník Mladá fronta Dnes (MfD), který uvedl, že bývalý náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva společně s lobbistou Josefem Jindrou domlouval armádní zakázku na nákup minometů od finské firmy Patria. Podle deníku šlo o to, že by Patria bez výběrového řízení dodala české armádě minomety, a odměnou za tuto výhodu by pak zaplatila provizi.

Kopřiva, který byl náměstkem ministra obrany pro vyzbrojování od srpna 2003, však od počátku tvrdil, že se ničeho protiprávního nedopustil. Tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) jej však přesto odvolal.

Někdejší náměstek ministra se chtěl podle deníku vyhnout výběrovému řízení vytvořením společného projektu se Slováky. Díky směrnicím Evropské unie totiž nebylo v případě spolupráce dvou států vypsání tendru nutné. Odměnou za snadno získanou zakázku prý mělo být několik procent provize. 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (29.3 + 41.2) *

Zpět na přehled