Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Policie zadržela bývalého sekretáře obrany Jana Vylitu

Policie zadržela bývalého sekretáře obrany Jana Vylitu

Policie zadržela bývalého sekretáře obrany Jana Vylitu

4.3.2015 14:14, Zdroj: ČTK

Praha - Policie zadržela bývalého generálního sekretáře ministerstva obrany Jana Vylitu. ČTK to dnes řekl jeho advokát Petr Kočí. Zatčení se týká kauzy nezákonného převodu majetku ministerstva na jiné subjekty, v níž byli v úterý obviněni čtyři lidé. Policie kvůli případu provedla několik domovních prohlídek, a to i u majitele firmy Excalibur Group Jaroslava Strnada. Z této společnosti dosud nikdo obviněn nebyl. Policie případ vyšetřuje údajně kvůli prodeji vojenského materiálu či náhradních dílů.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ČTK sdělila, že žalobci dnes k případu nebudou poskytovat nové informace.

Podle informací ČTK se Vylita v úterý vrátil z dovolené v Itálii, aby se zúčastnil výslechu. Policisté ho poté pozdě večer zatkli. "Policie ho zadržela, ale zatím mu nebylo sděleno obvinění a nebylo zahájeno trestní stíhání. Ani skutek, za který by měl být stíhán, nebyl přesněji vymezen," řekl ČTK Kočí. Podle něj bude dnes odpoledne Vylita na policii podávat vysvětlení.

Vylita nedávno přišel o bezpečnostní prověrku, a tím i o funkci auditora ve vedení NATO. Ministerstvo obrany jej následně k 1. březnu propustilo z funkce. Národní bezpečnostní úřad odebral Vylitovi prověrku na základě utajovaných zpráv zpravodajské služby. Podle NBÚ jednal jako generální sekretář ministerstva proti zájmu na ochranu ekonomiky a proti zájmu na ochranu vnitřního trhu. Do funkce generálního sekretáře přišel za úřadování Alexandra Vondry (ODS). Skončil v době vlády Jiřího Rusnoka, kdy byl ministrem Vlastimil Picek. Do centrály NATO odešel Jan Vylita poté, co úspěšně absolvoval mezinárodní výběrové řízení.

Mezi dosud obviněnými jsou podle Lidových novin bývalý ředitel VOP CZ v Šenově u Nového Jičína Adolf Veřmiřovský a údajně také exředitel někdejší armádní Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman. Policie stíhá podle deníku pravděpodobně rovněž brigádního generála Vladimíra Halenku, který velí veškeré české vojenské logistice. Kriminalisté se zajímají také o majitele zbrojařské firmy Excalibur Group Jaroslava Strnada a jeho kolegu Petra Kratochvíla.

Podle informací ČTK byli všichni zmínění u výslechu. Policie také provedla několik domovních prohlídek, a to i u Strnada, který již byl u výslechu. "Nebyl z ničeho obviněn, vydal všechny doklady, které (policisté) potřebovali," řekl advokát Excalibur Group Pavel Jelínek. Uvedl, že ze společnosti nebyl dosud obviněn ani nikdo jiný. "Tvrdíme, že se Excalibur ničeho nekalého nedopustil," řekl Jelínek. Policisté provedli osm domovních prohlídek u lidí, kteří mají s Excalibur Group souvislost, odnesli si dokumenty a z počítačů stáhli data. "Policie se chovala velmi korektně," řekl Jelínek.

Vyšetřování se podle informací ČTK týká odprodeje hlavně kolové a pásové vojenské techniky a náhradních dílů k nim ve veřejných soutěžích nebo v přímém prodeji. Obvinění spočívá v tom, že úředníci věci neprodali za ceny, za které je mohli prodat.

Pražské vrchní státní zastupitelství v úterý informovalo, že byl obviněn jeden bývalý člen managementu firmy VOP CZ, dva zaměstnanci ministerstva obrany z někdejší Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem a příslušník armády.

Obvinění měli spáchat trestné činy porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby - některé dokonané, některé ve stadiu pokusu. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí dva až osm let vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby pět až 12 let vězení. Oba trestné činy jsou podle Prygla posuzovány podle paragrafu, který říká, že podezřelí spáchali "značnou škodu".

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (23.8 + 39.9) *

Zpět na přehled