Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Policie začala po noční razii na úřadech předávat obvinění

Policie začala po noční razii na úřadech předávat obvinění

Policie začala po noční razii na úřadech předávat obvinění

14.6.2013 09:44, Zdroj: ČTK

Praha - Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) začali v souvislosti s dnešní razií na úřadu vlády, ministerstvu obrany a dalších úřadech předávat první obvinění. ČTK to řekl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Podle něho policisté stíhají zadržené kvůli zneužití pravomoci a dalším trestným činům. Server iDnes.cz napsal, že policie obvinila osm lidí z celkem pěti trestných činů. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) večer ČTK řekl, že policisté z ÚOOZ dnes byli také na jeho ministerstvu.

Podle olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana bylo dnes k 09:00 v souvislosti s razií na státních úřadech obviněno sedm lidí. "Až všechny výslechy budou dokončeny, dozorový státní zástupce bude zvažovat, u kterých z obviněných shledá důvody vazby," řekl. Z kolika trestných činů budou obviněni, uvede Ištvan na dnešní tiskové konferenci."Přišli. Nebyli přímo u mne, byli na jiném útvaru ministerstva," řekl ministr financí. Policisté se podle něj "chovali slušně a požádali o jeden dokument", který dostali. Detaily politik uvádět nechtěl.

Mezi zadrženými je například někdejší šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová, šéf úřadu vlády Lubomír Poul, nynější ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a další příslušník této služby. Tluchořův právník Marek Nespala dnes ČTK řekl, že policie exposlance podezírá mimo jiné z úplatkářství v souvislosti s jeho odstoupením ze Sněmovny, dále pak z pletich při veřejné zakázce, legalizace výnosů z trestné činnosti a zneužití pravomoci.

Podle médií byl zadržen také bývalý poslanec, exministr Ivan Fuksa (ODS), exšéf Vojenského zpravodajství a nynější ředitel Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník. Detektivové zatkli údajně i bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka, který je nyní členem představenstva Českých drah.

Podle Ištvana je zadrženo "kolem osmi osob". Nevyloučil přitom, že se jejich počet může ještě rozšířit. "Prověřování v tuto chvíli nebudu komentovat, ještě neskončily ani všechny prohlídky, není vyhodnocen materiál, takže nemůžeme uzavřít, které další osoby mohou být případně zadrženy a dále vyšetřovány," podotkl státní zástupce.

Spekulovalo se také o tom, že mezi zadrženými je bývalý poslanec a exnáměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS). Politik však uvedl, že je na plánované pracovní cestě. Podle jeho právníka Lukáše Trojana jej ale detektivové kontaktovali. "Po dohodě s Policií ČR se pan Šnajdr během zítřka (pátku), ihned po svém návratu do Prahy, dostaví na Policii ČR podat vysvětlení a poskytnout potřebnou součinnost," sdělil ČTK právník.

Policie si dnes přišla pro některé dokumenty například i na odbor městského investora pražského magistrátu, zasahovala také v sídle Lesů ČR, v sídle lobbisty Iva Rittiga a u podnikatele Romana Janouška.

ÚOOZ dnes pouze potvrdil, že zasahoval na úřadu vlády i na ministerstvu obrany a zadržel několik lidí. Potvrzení přišlo z úst Hantáka půl dne poté, kdy se informace o zásahu objevily v médiích. Mluvčí novinářům nesdělil žádné podrobnosti se zdůvodněním, že akce stále pokračuje. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) má zadržení pracovníků úřadu vlády souvislost s údajnou komunikací s vojenským zpravodajstvím a odstoupením tří poslanců ODS - Fuksy, Šnajdra a Tluchoře.

ÚOOZ na případu pracuje řadu měsíců a začal jej realizovat ve středu večer, sdělil Hanták. "Veškeré kroky jsou činěny pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a veškeré úkony jsou řádně povoleny v souladu se zákonem," zdůraznil. Policie podle něho zadržela několik lidí, které vyslýchala. Zároveň prováděla domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor, a to v Praze, středočeském a východočeském regionu. Na zásahu se podílely stovky policistů.

Rakouské ministerstvo vnitra podle agentury APA potvrdilo dosavadní spekulace, že se na raziích podíleli i rakouští policisté. Mluvčí resortu Karl-Heinz Grundböck řekl, že rakouská podpora je "čistě technického rázu". "Jedná se o psy se speciálním výcvikem, které česká policie nemá k dispozici," řekl Grundböck s tím, že zmíněná služební zvířata dokážou podle pachu najít peníze. Mluvčí také prohlásil, že české vyšetřování "nijak nesměřuje" do Rakouska. Psi pomáhali například ve vršovické vile Rittiga.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (24.2 + 45.1) *

Zpět na přehled