Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Policie v IT zakázkách Lesů ČR řeší škodu za asi 350 mil. korun

Policie v IT zakázkách Lesů ČR řeší škodu za asi 350 mil. korun

Policie v IT zakázkách Lesů ČR řeší škodu za asi 350 mil. korun

22.1.2013 18:00, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Protikorupční policie se při vyšetřování zakázek státního podniku Lesy České republiky (LČR) na informační technologie zabývá škodou na úrovni 350 milionů korun. Případ prověřuje pro podezření z trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku a legalizace výnosů z trestné činnosti. Zatím policie v případu nikoho neobvinila ani nezadržela. ČTK to dnes řekl mluvčího Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.


U obou trestných činů policie případ prověřuje v takzvaném nejvyšším odstavci, kde trestní zákoník stanovuje nejvyšší tresty. Možný pachatel či pachatelé tak jsou v případě odsouzení ohroženi až osmi lety vězení.

V pondělí detektivové podle Ibeheje prováděli prohlídky domovních i nebytových prostor na třech místech. Jedním bylo generální ředitelství Lesů ČR v Hradci Králové, zbylá dvě místa byla podle mluvčího v Praze. Pražská místa mluvčí nespecifikoval. Podle informací ČTK byly jedním z nich prostory společnosti dynn, která získala od LČR IT zakázky.

Lesy ČR již v pondělí potvrdily, že vyšetřování a prohlídka kanceláří se týká údajně předražených zakázek na informační technologie, jejichž zadání spadá do roku 2008. Zakázky za stamiliony korun získaly společnosti dynn a Time Import. Lesy ČR dokumentaci k zakázkám policii daly již loni v prosinci.

Lesy ČR, kterým patří polovina lesů v zemi, v pondělí uvedly, že policii při vyšetřování případu poskytnou plnou součinnost. Dosud podnik tvrdil, že zakázky na IT byly řádně zadány a soutěženy v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Lesy ČR v posledních letech vykazují mnohomiliardové zisky.

Policie podle dřívějších informací deníku E15 v IT zakázkách LČR vyšetřuje, jakým způsobem skončilo zhruba 340 milionů korun z plateb za zakázky u neprůhledných zahraničních firem, jež mají konta ve Švýcarsku. Lesy ČR spojitost s pozdějšími převody peněz ze zakázek odmítly. Podle E15 údajně existuje podezření, že IT zakázky za 1,136 miliardy korun zadané LČR byly úmyslně nadhodnoceny a mohly se jimi vyvádět peníze z podniku.

Lesy ČR jsou nyní bez generálního ředitele. Poslední generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora loni v listopadu rezignoval a ministerstvo zemědělství nyní vybírá jeho nástupce. Z pověření podnik zatím řídí Michal Gaube.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (41.4 + 41.0) *

Zpět na přehled