Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Policie se chystá obvinit na 10 lidí v kauze Promopro

Policie se chystá obvinit na 10 lidí v kauze Promopro

Policie se chystá obvinit na 10 lidí v kauze Promopro

18.10.2011 19:22, Zdroj: ČTK

 

Policie se po půlročním vyšetřování chystá obvinit zhruba deset lidí v kauze Promopro, která se týká půlmiliardové zakázky na audiovizuální služby v éře českého předsednictví EU. Informuje o tom dnes server Aktuálně.cz s odvoláním na státního úředníka detailně obeznámeného s případem. Protikorupční služba se kloní k tomu, že zakázka, kterou firma získala bez výběrového řízení od týmu tehdejšího ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry, byla skutečně předražená.

 

Místopředseda opoziční ČSSD Lubomír Zaorálek v reakci na tyto informace naznačil, že by premiér Petr Nečas (ODS) měl zvažovat Vondrovo setrvání v křesle ministra obrany. "Premiér musí jednat," řekl novinářům. Další opoziční strana KSČM doufá, že odpovědnost ponesou nejen firmy a úředníci, ale i Vondra. "Ten ostatně při projednávání této kauzy v Poslanecké sněmovně nepřesvědčil ani mnohé své kolegy o tom, že o věci nevěděl," sdělili komunisté ČTK.

Přesnou částku, o kterou stát kvůli zakázce přišel, má podle serveru definitivně vyčíslit znalecký posudek. Policie jej očekává do konce listopadu. "Už nyní je ale zřejmé, že stát byl poškozen minimálně v řádech desítek milionů. Proto chce policie stíhat konkrétní osoby. Obviněny budou poté, co dorazí posudek," řekl serveru zdroj ze státní správy.

Oficiálně se úřady k průběhu vyšetřování nechtějí vyjadřovat. Mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová uvedla, že informace nemůže komentovat. "Žádný návrh na zahájení stíhání jsme doposud neobdrželi," sdělila serveru.

Podle Aktuálně.cz se první obvinění budou týkat zástupců firem, u nichž státní peníze skončily. Ve hře je prý ale i stíhání státních úředníků z Vondrova týmu, kteří důsledně nekontrolovali, jak jsou státní peníze využívány. Zdroj uvádí, že zatím nejsou důkazy o tom, zda šlo o předem připravený plán, jak z předsednictví a za účasti úředníků vytáhnout peníze, nebo firmy jen využily chaosu, v jakém se celá akce konala.

Znalecký posudek měl být hotov již v září, jeho vypracování se však protáhlo, protože policie po dohodě se žalobci v tichosti rozšířila původní zkoumání jedné zakázky na vyšetřování celého předsednictví EU, píše Aktuálně.cz. Znalec nyní musí prozkoumat nejen faktury spojené s firmou Promopro, ale i všechny další, které český aparát během předsednictví uzavřel.

Firma Promopro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky a další služby na konference v Praze a v regionech během českého předsednictví EU. Zakázku dostala bez řádného výběrového řízení, od úřadu vlády za ni dostala zaplaceno téměř 551 milionů korun. Ministerstvo financí v únoru uvedlo, že není zřejmé, co stát získal za zhruba 240 milionů korun. Případ vyšetřuje kromě policie i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.3 + 37.4) *

Zpět na přehled