Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Policie prověřuje přípravu veřejné zakázky na min. školství

Policie prověřuje přípravu veřejné zakázky na min. školství

Policie prověřuje přípravu veřejné zakázky na min. školství

8.11.2011 09:23, Zdroj: ČTK

Policie podle dnešních Lidových novin prověřuje podezřelé okolnosti zadání mnohamilionové zakázky na ministerstvu školství. Minulý týden vtrhli do pražské centrály ministerstva detektivové z protikorupční policie a z úřadu odnesli několik počítačů a veškeré dokumenty z připravované zakázky na podporu výzkumu a vývoje, píšou LN.

"Prověřujeme přípravu této veřejné zakázky," potvrdil deníku Marek Belko, vedoucí jihočeské expozitury protikorupční policie, která má kauzu od počátku na starosti.

Provozování databáze, která kontroluje využívání státních prostředků na vědu a výzkum, tento rok končí. Na její pokračování měl být původně v prosinci vypsán mnohamilionový tendr. A právě jeho příprava nyní detektivy zajímá, píšou Lidové noviny, podle kterých bližší informace policie nechce sdělovat. "Víc o tom teď říci nemohu," citují LN Belka.

Experti se podle LN shodují, že důvody šetření mohou být v podstatě dva: buď má policie podezření, že byla zakázka připravována na míru pro předem vybraného zájemce, nebo mělo dojít k jejímu 'umělému' navýšení. "Každopádně to musí být důležité, když to policisté odchytili už v tak rané fázi," řekl LN Stanislav Beránek z nevládní organizace Transparency International. "Nemám obavu, že by se to zametlo pod koberec, jihočeská expozitura patří k nejlepším v rámci protikorupční policie," dodal.

Ministerstvo školství o detailech policejního zásahu mlčí, ministr školství Josef Dobeš (VV) tvrdí, že o něm vůbec neví. "Nic jsem o tom neslyšel," reagoval pro Lidové noviny. Jeho podřízený Josef Janda z Odboru mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji, kam projekt spadá, Lidovým novinám zase řekl, že mu policisté doporučili, aby se o detailech zákroku do skončení prověřování nezmiňoval.

Zda se tendr kvůli zásahu protikorupčních detektivů opozdí, není jasné. "Po dohodě s policí to nebudeme komentovat," sdělila Lidovým novinám mluvčí úřadu Kateřina Savičová.

S podezřelými zakázkami mělo ministerstvo školství problémy už v minulosti, poznamenává deník. Například minulý rok Dobeš odvolal po tlaku médií z funkce šéfa odboru investic Michala Pilina. Ten musel z ministerstva odejít už za ministrování Ondřeje Lišky (SZ) kvůli údajným manipulacím s výběrovými řízeními na výstavbu budov několika vysokých škol. Dobeš ho však přijal zpět. Když se ovšem informace o jeho návratu objevila v médiích, rozhodl se Dobeš úředníka znovu odvolat, připomínají dnešní Lidové noviny.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (17.9 + 36.6) *

Zpět na přehled