Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Policie obvinila kvůli korupci dva exposlance; zabavila 150 milionů

Policie obvinila kvůli korupci dva exposlance; zabavila 150 milionů

Policie obvinila kvůli korupci dva exposlance; zabavila 150 milionů

14.6.2013 12:40, Zdroj: ČTK

Praha - Policisté obvinili dva bývalé poslance kvůli korupci, třetího z technických důvodů zatím neobvinili. Podle vyšetřovatelů se vzdali mandátů za nabídku výhod. Novinářům to dnes řekl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Zadrženi byli bývalí poslanci Petr Tluchoř a Ivan Fuksa. Exposlanec Marek Šnajdr byl dosud v zahraničí, dnes je pozván na policii.

Způsob jednání třech někdejších poslanců byl podle žalobců ve Sněmovně zcela shodný, zatím policie stačila obvinit dva z nich. "Třetí z technických důvodů zatím obviněn nebyl," řekl novinářům Ištvanův náměstek Pavel Komár. Žalobci nechtějí upřesňovat jména, z informací advokátů je ale zřejmé, že policie obvinila exposlance ODS Tluchoře a Fuksu, přičemž exposlanec Šnajdr se má dnes dostavit k podání vysvětlení na policii.

Podle Ištvana z důkazů vyplývá, že muži dostali nabídku určitých výhod, která je "motivovala ke vzdání se mandátů". Obvinění se prý týká korupčních deliktů, jako je podplácení a přijetí úplatku.

Tluchoř a spolu s ním i bývalý náměstek ministra zdravotnictví Šnajdr a někdejší ministr zemědělství Fuksa složili loni v listopadu poslanecký mandát kvůli sporům o vládní daňový balíček. S pomocí hlasů poslanců, kteří je ve Sněmovně nahradili, pak vláda balíček prosadila a zažehnala několikatýdenní vládní krizi.

Šnajdr byl následně v prosinci jmenován do dozorčí rady společnosti Čepro, Fuksa k lednu zamířil do čela Českého Aeroholdingu a.s. Ohledně Tluchoře média spekulovala, že získá místo ve společnosti ČEZ, Tluchoř to ale popřel. "Od začátku roku 2013 pracuji jako konzultant pro soukromou společnost," řekl ČTK začátkem roku.

Kritici označovali výše popsaný manévr od počátku za výraz nepřijatelného politického obchodování s posty nebo přímo za korupci. Advokát Václav Láska později na premiéra Petra Nečase (ODS), Šnajdra, Tluchoře a Fuksu podal trestní oznámení. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 se nejprve odmítlo oznámením zabývat, pražské městské státní zastupitelství ale věc přezkoumalo a nařídilo, aby policie údajné podplácení prověřila.

Obvinění jsou výsledkem rozsáhlé akce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), jehož policisté ve čtvrtek zasahovali na úřadu vlády, ministerstvu obrany, na pražském magistrátu a několika dalších místech.

 

ÚOOZ zabavil při razii až 150 milionů korun a kilogramy zlata

Policisté při prohlídkách domů a nebytových prostor v souvislosti s razií na úřadu vlády zajistili 120 až 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Na tiskové konferenci to uvedl šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

Policie se kauzou zabývá od počátku roku 2012 na základě informací o organizované zločinecké skupině, která údajně fungovala pomocí klientelistických vazeb a jejím cílem byl neúměrný zisk a podíl vlivu ve státní či polostátní organizaci.

 

Nagyová čelí obvinění z organizátorství zneužití pravomoci

Šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová čelí obvinění z organizátorství trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Pracovnice úřadu vlády žádala od Vojenského zpravodajství informace, přičemž žádost vyústila ve sledování konkrétních osob, k čemuž nedal souhlas ministr obrany. Na tiskové konferenci to uvedl šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvan.

Šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová spojuje kauzu sledování osob Vojenským zpravodajstvím a korupce trojice poslanců. Na tiskové konferenci to uvedl náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.9 + 0.5) *

Zpět na přehled