Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 10. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Policie chce obžalovat tři lidi v další korupční kauze Homolky

Policie chce obžalovat tři lidi v další korupční kauze Homolky

Policie chce obžalovat tři lidi v další korupční kauze Homolky

7.11.2017 10:20, Zdroj: ČTK

Praha - Policie navrhla obžalovat tři lidi kvůli další korupční kauze související s pražskou Nemocnicí Na Homolce. Na dotaz ČTK to dnes uvedl dozorující státní zástupce Zdeněk Matula. Bývalého ředitele zařízení Vladimíra Dbalého se aktuální návrh netýká - policisté ho stíhají zvlášť, protože jeho údajné zdravotní problémy podle nich brzdily vyšetřování. K samostatnému řízení policie vyloučila i zbývajícího pátého obviněného.

Již třetí korupční případ Homolky zahrnuje hospodaření nemocnice v letech 2004 až 2012, konkrétně tři okruhy veřejných zakázek. Jedním z nich jsou poradenské služby, druhým dodávka pro pracoviště navigované chirurgie a třetí poskytování správy a vývoje aplikací.

"Policejní orgán mi dnešního dne předložil návrh na podání obžaloby na tři fyzické osoby. Trestní stíhání dvou dalších obviněných fyzických osob bylo policejním orgánem dříve vyloučeno k samostatnému projednání, neboť tyto osoby nejsou aktuálně způsobilé seznámit se s výsledky vyšetřování," napsal bez dalších podrobností Matula z pražského vrchního státního zastupitelství.

Protikorupční policisté obvinili loni v únoru pět lidí, z toho tři včetně Dbalého patřili k zaměstnancům nemocnice, zbylí dva byli zástupci dodavatelů. Kriminalisté kladou pětici za vinu uzavírání smluv nevýhodných pro nemocnici a způsobení škody přes deset milionů korun. Obviněné stíhají za přijetí úplatku, podplácení a za porušení povinnosti při správě cizího majetku.

S tím, že byl později vyčleněn k samostatnému vyšetřování, Dbalý nesouhlasil a podal si stížnost. Státní zástupce mu však nevyhověl, a to kvůli rychlejšímu postupu trestního řízení.

Neurochirurg Dbalý vedl Homolku od konce roku 2006 do března 2012, před ním nemocnici šéfoval Oldřich Šubrt. V souvislosti s hospodařením Homolky už Dbalý čelí dvěma obžalobám. První, kterou soud projednává od loňského ledna, se týká údajné korupce při nákupu gama nože a při digitalizaci chorobopisů. Druhá, u níž ještě nezačalo hlavní líčení, zahrnuje mimo jiné poradenské tendry nemocnice. Dbalý u obou věcí trvá na osobní účasti při jednáních, zároveň se ale z nařízených termínů omlouvá s odkazem na svůj špatný psychický stav. Soud proto v první z kauz rozhodl, že Dbalého stav podrobí zkoumání v ústavu. Usnesení zatím není pravomocné, lékař si na něj stěžoval.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.4 + 6.4) *

Zpět na přehled