Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 18. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Policie byla na krajském úřadě v Hradci, jde o nemocnici Náchod

Policie byla na krajském úřadě v Hradci, jde o nemocnici Náchod

Policie byla na krajském úřadě v Hradci, jde o nemocnici Náchod

22.9.2016 17:40, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu dnes zasahovali na krajském úřadě Královéhradeckého kraje. Policisty zajímaly zakázky na miliardovou přestavbu Oblastní nemocnice Náchod. Novinářům to řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Na pátek naplánované otevírání obálek s nabídkami do soutěže na nemocnici kraj odsunul na 14. října. V případu nebyl nikdo obviněn ani zadržen. Hejtman novinářům řekl, že policisté udělali prohlídku i u něj doma.

Policie podle France případ vyšetřuje jako možnost zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, vše ve stadiu pokusu. Policisté prohlíželi prostory úřadu u všech lidí, kteří měli co do činění se všemi zakázkami, které se týkaly modernizace náchodské nemocnice. "Poskytli jsme veškeré dokumenty, které si policie vyžádala," dodal. Vyšetřovatelé byli i v sídle Zdravotnického holdingu kraje na Pospíšilově třídě v Hradci a podle České televize také v pražském sídle společnosti Metrostav. "Policie dnes v našem sídle zasahovala. Ale další informace v tuto chvíli nemohu poskytnout," sdělil ČTK zástupce mluvčího Metrostavu Martin Patřičný.

Přestavba nemocnice Náchod s odhadovanou cenou 1,3 miliardy je investiční prioritou kraje. Nynější tendr je třetí v pořadí, předchozí dva kraj z různých důvodů zrušil. Nyní tendr pro kraj organizuje firma RTS.

Krajský státní zástupce Pavel Hochmann možnou spojitost vyšetřování s tendrem na nemocnici nekomentoval. Zásah policie na hradeckém hejtmanství se podle žalobce týká činnosti krajského úřadu. Nikdo podle něj nebyl obviněn ani zadržen, nynější úkony trestního řízení jsou "dokumentačního charakteru". Bližší informace k tomu, jaké věci se úkony týkají, Hochmann neřekl. Stanovovat přesnou právní kvalifikaci by nyní podle něj bylo předčasné. Zajištěné materiály budou vyhodnocovány asi několik měsíců.

Prohlídku policie podle France udělala v odboru investic a zdravotnictví a také v místnosti hejtmana, radního pro ekonomiku Josefa Táborského, radní pro zdravotnictví Jany Třešňákové a radního pro majetek a investice Josefa Dvořáka (všichni ČSSD). "Úřad i všechny dotčené osoby poskytují policii veškerou součinnost," uvedl Franc.

Novinářům také potvrdil, že policisté byli i u něj doma. "Poskytl jsem jim součinnost, prohlídka proběhla během hodiny, policisté si vzali pouze služební počítač a některé flash disky," řekl Franc, který je také senátorem. "Nemám co tajit, proto jsem tu prohlídku umožnil," dodal.

Policisté si podle něj z kanceláří úřadu odnesli počítače, telefony, flash disky a některé dokumenty týkající se náchodské nemocnice, zásah se týká zhruba deseti až 15 lidí. France překvapilo, že se uskutečnil krátce před volbami a den předtím, než se měly otevírat obálky s nabídkami do tendru na přestavbu nemocnice. "To byla poslední věc, kterou jsme zde na úřadu chtěli dotáhnout. Myslím si, že bylo velmi reálné, že budeme mít nabídky a že se náchodská nemocnice bude stavět," řekl Franc.

Podle České televize (ČT) policii zajímala i e-mailová korespondence France, Táborského, Třešňákové a Dvořáka a vedoucích odborů zdravotnictví a investic. Hejtman Franc a radní Táborský jsou senátory a jako zákonodárci mají imunitu. Policisté se ale podle ČT prokázali takovými doklady s povoleními, která jim podobný zákrok umožnily.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.8 + 5.7) *

Zpět na přehled