Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Pokutu za kartel v armádní zakázce bude ÚOHS posuzovat znovu

Pokutu za kartel v armádní zakázce bude ÚOHS posuzovat znovu

Pokutu za kartel v armádní zakázce bude ÚOHS posuzovat znovu

6.9.2010 11:26, Zdroj: ČTK

První kartel odhalený při zadávání veřejných zakázek v armádě bude muset antimonopolní úřad posuzovat znovu. Čtyři z pěti firem se proti červencové pokutě 4,9 milionu korun odvolaly. ČTK to dnes potvrdil předseda ÚOHS Petr Rafaj. Firmy se podle něj účastnily kartelu při zadání zakázky Vojenské ubytovací a stavební správy Litoměřice
    

Jedinou firmou, která se neodvolala, je CBK SHIFT. Její pokuta byla nejnižší, činila 57.000 korun. Všechny ostatní společnosti podaly rozklad. Případ bude nyní řešit předseda antimonopolního úřadu Rafaj. Správní řízení v oblasti kartelových dohod trvají poměrně dlouhou dobu, řádově jde o měsíce. Výjimkou není ani vydání pravomocného rozhodnutí po více než roce od zahájení řízení. 
    

Výběrové řízení, jehož okolnosti ÚOHS šetřil, se konalo na podzim 2006. Zadavatel nejdříve zúžil losem počet uchazečů z 12 na pět, a ty pak vyzval k podání nabídky. Vítězná nabídka společnosti HOKRA Spedition, která byla podle ÚOHS organizátorem kartelu, byla jen o 15.000 až 30.000 Kč nižší než ostatní. Firmy z kartelu údajně usvědčila emailová korespondence. 
    

Organizátor kartelu například rozesílal částečně vyplněné formuláře obsahující jak nabídkové ceny pro jednotlivé ubytovny, tak ceny celkové. Ceny, které se posléze objevily v nabídkách uchazečů, přesně odpovídaly částkám, jež byly uvedeny v těchto formulářích. Firmy se snažily svou spolupráci utajit. Své tiskoviny formátovaly podle individuálních zvyklostí jednotlivých uchazečů, dále organizátor kartelu upozorňoval ostatní, aby nepoužívali stejnou barvu papíru. 
    

Antimonopolní úřad se případem začal zabývat na základě upozornění a několika důkazů, které mu předala policie. Při stanovení výše pokut vycházel z obratu jednotlivých společností. Nejvyšší pokutu dostala společnost Prominecon Group, a to 3,679 milionu korunu Kč. Firmě HOKRA Spedition úřad uložil pokutu přes půl milionu korun. 
    

Pokuta je druhou nejvyšší sankcí, kterou ÚOHS letos uložil. V lednu dostala pokutu 17,283 milionu korun Sokolovská uhelná. Také tato sankce je nepravomocná. O pokutě má předseda Rafaj rozhodnout v nejbližších dnech. Před měsícem mu to nařídil Krajský soud v Brně.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (0.7 + 14.5) *

Zpět na přehled