Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Pokud "lex Babiš" projde, Zeman se obrátí na Ústavní soud

Pokud "lex Babiš" projde, Zeman se obrátí na Ústavní soud

Pokud "lex Babiš" projde, Zeman se obrátí na Ústavní soud

19.12.2016 14:12, Zdroj: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman je připraven obrátit se na Ústavní soud, pokud Poslanecká sněmovna přehlasuje jeho veto novely zákona o střetu zájmů. V tiskovém prohlášení to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Předpis, který významně omezuje podnikání ministrů a zjevně směřuje na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, Zeman vetoval dnes. Je podle něj v rozporu s ústavním pořádkem a mezinárodními smlouvami.

Novela, přezdívaná "lex Babiš" zasahuje podle Zemana do svobody a základních práv jednotlivce. Opětovně o ní budou rozhodovat poslanci, zástupci většiny stran už vyjádřily vůli veto přehlasovat. "V případě, že Sněmovna přehlasuje veto, je prezident připraven obrátit se na Ústavní soud, aby definitivně rozhodl o případném nesouladu novely s ústavou," uvedl Ovčáček.

Prezident podle Ovčáčka vycházel při rozhodování o vetu z odborných posudků, které upozorňovaly "na nesoulad normy s Listino základních práv a svobod". Babišovy firmy by v případě platnosti novely přišly například o možnost ucházet se o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (28.5 + 21.3) *

Zpět na přehled