Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Pokračuje soud s Bártou a Škárkou, vypovídal ministr dopravy

Pokračuje soud s Bártou a Škárkou, vypovídal ministr dopravy

Pokračuje soud s Bártou a Škárkou, vypovídal ministr dopravy

9.3.2012 10:54, Zdroj: ČTK

Výslechem ministra dopravy Pavla Dobeše (VV) a dalších svědků dnes před Obvodním soudem pro Prahu 5 pokračoval proces v kauze údajné korupce ve vládní straně Věci veřejné (VV). Obžalobě z podplácení bývalých stranických kolegů čelí šéf poslaneckého klubu VV a exministr dopravy Vít Bárta. Údajně se snažil uplatit nyní nezařazené poslance Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí (oba dříve VV). Škárku žalobci viní z přijetí úplatku. Hlavní líčení má být dnes odročeno na počátek dubna.

Dobeš u soudu řekl, že o předání peněz se dozvěděl z médií. Vysvětlení od obou aktérů dostal až později. Škárka hovořil o úplatku, Bárta hájil svou verzi o půjčce.

Bývalý předseda plzeňského klubu VV Jiří Krátký před soudem mluvil o fungování tamní organizace. Plzeňský klub se podle něho vyslovil proti tomu, aby VV spolupracovaly s bývalým primátorem Plzně za ODS Pavlem Rödlem nebo aby dostal vedoucí funkci v Ředitelství silnic a dálnic. Krátký rovněž popřel, že by si od něj Škárka někdy půjčoval. Neví prý ani o tom, že by měl finanční problémy. Svědčil také bývalý asistent poslance VV Martina Vacka Miroslav Prokop.

Bárta se podle obžaloby snažil uplatit Škárku a Kočí koncem loňského března. Kočí dal údajně půl milionu korun. Chtěl tak prý posílit svůj vliv ve straně a požadoval po Kočí, aby vedla poslance VV k loajalitě a kriticky proti němu nevystupovala. Škárkovi pak dal údajně 170.000 korun s tím, že za to má prosazovat jeho zájmy v plzeňské organizaci VV. Škárka prý úplatek vzal a část použil. Oba muži v pondělí obžalobu odmítli. Bárta tvrdí, že šlo jen o půjčky. Kočí se Škárkou prý lžou, snažili se ho svým nařčením zdiskreditovat a pokoušeli se o stranický puč. Škárka se zase hájí tím, že si peníze nechat nechtěl.

Kočí v úterý řekla, že obálku s penězi dala ihned do advokátní úschovy a sepsala prohlášení, že o půl milionu korun od Bárty nemá zájem. Podobně jako Škárka uvedla, že měla strach obrátit se na policii, protože ministerstvo vnitra tehdy řídil předseda VV Radek John.

Před trestním senátem vypovídali tento týden i vicepremiérka a místopředsedkyně strany Karolína Peake, ministr školství Josef Dobeš (VV) nebo poslanec Stanislav Huml (dříve VV, nyní ČSSD). Ten mluvil mimo jiné o svých výhradách k fungování strany a o tom, že ji fakticky "odjakživa" řídil nynější šéf poslanců VV Vít Bárta. Svědčily také poslankyně VV Lenka Andrýsová a Jana Suchá, Bártův bratr a šéf agentury ABL Matěj Bárta nebo člen VV Lukáš Vích.

Před budovu soudu ráno přišla zhruba desítka lidí na happening pod heslem Chceme krátký proces. Svolali se na Facebooku, kde ve čtvrtek vyšla stejnojmenná výzva. Rozdávali přicházejícím elektronické cigarety a na transparentech upozorňovali na to, že soudní jednání se zbytečně protahuje kvůli přestávkám na kouření. Pro urychlení procesu by tedy měly být do soudních síní elektronické cigarety vpuštěny. Zkrácením procesů by se ušetřily peníze daňových poplatníků, řekl ČTK jeden z účastníků happeningu Roman Heřman.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (17.4 + 5.0) *

Zpět na přehled