Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Pokračuje projednání kauzy Nečasové a údajného zneužití rozvědky

Pokračuje projednání kauzy Nečasové a údajného zneužití rozvědky

Pokračuje projednání kauzy Nečasové a údajného zneužití rozvědky

12.1.2015 04:05, Zdroj: ČTK

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 dnes bude pokračovat v kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové, která je se třemi vojenskými důstojníky obžalovaná ze zneužití Vojenského zpravodajství. Na programu by měla být výpověď Nečasové, bývalé šéfky kabinetu premiéra. Soudkyně zřejmě vyloučí z jednací síně veřejnost, protože výslech se bude pravděpodobně vztahovat také k informacím podléhajícím režimu utajení. Termíny jsou nařízené zatím do čtvrtka. Čtveřici hrozí za zneužití pravomoci až pět let vězení.

Soud začal případ projednával loni 20. listopadu. Hlavní líčení se muselo odročit, protože advokáti důstojníků žádali rozšíření zbavení mlčenlivosti u svých klientů, aby se mohli řádně hájit. Chtějí prý hovořit mimo jiné o metodách práce rozvědky. Ministr obrany žádosti vyhověl.

Kromě Nečasové jsou obžalovaní exšéfové tajné služby Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Podle státního zastupitelství nechala v roce 2012 tehdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Nagyová sledovat jeho manželku Radku. Případ vedl k pádu vlády a Nečas se později s Nagyovou oženil.

Nečasová se zatím o kauze s novináři nebavila, vyšla jen kniha s rozhovorem. Již dříve se ale vyjádřili důstojníci, kteří odmítají tvrzení o sledování. Akce podle nich byla tzv. kontrasledováním. Prověřovalo se prý podezření o údajném pohybu pochybných lidí kolem tehdejší Nečasovy manželky. Kovanda v rozhovoru s ČTK například uvedl, že zadání se týkalo bezpečnostního rizika pro stát a úkol podle něj přišel "z nejvyšších míst".

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (36.3 + 4.5) *

Zpět na přehled