Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Pohůnek dokončuje výpověď v kauze Nečasové a zneužití rozvědky

Pohůnek dokončuje výpověď v kauze Nečasové a zneužití rozvědky

Pohůnek dokončuje výpověď v kauze Nečasové a zneužití rozvědky

14.1.2015 09:56, Zdroj: ČTK

Praha - Před Obvodním soudem pro Prahu 1 se dnes dokončuje výslech bývalého pracovníka Vojenského zpravodajství (VZ) Jana Pohůnka, který je obžalovaný v případu exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové. Žalobci ji viní ze zneužití rozvědky. Nečasová má již výslech za sebou, stejně jako další dva obžalovaní, bývalí šéfové tajné služby Milan Kovanda a Ondrej Páleník. Shodně vinu odmítli. Výslechy se vedou od pondělí za zavřenými dveřmi kvůli utajeným informacím.

Čtveřici hrozí až pětileté vězení za zneužití pravomoci. Nečasová k soudu dnes nepřišla, od úterý je z jednání omluvená. Vojenští důstojníci se jednání účastní. Pohůnek začal hovořit k soudu v úterý odpoledne a vyjádřil se jen k části obžaloby. Zbytek komentuje dnes. Podle informací ČTK má připravenou řeč, která je ze všech obžalovaných nejobsáhlejší.

Pohůnkem se uzavře úvodní část hlavního líčení, při které se obvinění vyjadřují k obžalobě. Následují výslechy svědků. Soudkyně Helena Králová na odpoledne předvolala první dva. Jedním z nich by měl být bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul, zjistila ČTK. Soudkyně také rozhodne, zda na výslechy svědků pustí do jednací síně veřejnost.

Hlavní líčení je zatím nařízené do čtvrtka. Původně měl tento týden vypovídat také manžel Nečasové, expremiér Petr Nečas, a jeho bývalá manželka Radka. Právě Radky Nečasové se týkalo údajné sledování. Podle obžaloby zneužila v roce 2012 tehdy Jana Nagyová rozvědku k jejímu sledování, když šéfovala Nečasově kabinetu. Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později s Nagyovou oženil.

Vzhledem k tomu, že se výslechy obžalovaných protáhly, Králová Nečase a jeho exmanželku odvolala. Podle žalobce Rostislava Bajgera na jejich svědectví dojde až v příštích termínech.

Důvodem prodlužování výslechů je složitější zapisování. Soud totiž kvůli utajeným informacím výpovědi nenahrává a zapisovatelka je ani nezaznamenává psaním na počítači, protože nesmí zůstat na žádném datovém nosiči. Věty postupně zapisuje na psacím stroji, popsal ČTK Kovandův advokát Jiří Matzner.

Obžalovaní vinu odmítají. Nečasová zatím s novináři nehovořila, mluvil za ni jen její advokát Eduard Bruna. Vojenští důstojníci tvrdí, že nikdo rozvědku nezneužil a nebyl porušen zákon. Například Kovanda již dříve v rozhovoru s ČTK uvedl, že se nejednalo o sledování, ale zpravodajci prověřovali podezření o pohybu pochybných lidí kolem premiérovy manželky. Zadání prý mířilo z "nejvyšších míst" a akce byla tzv. kontrasledováním. Páleník také již dříve uvedl, že Nečas údajně o sledování věděl.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.1 + 38.2) *

Zpět na přehled