Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Podzámčí v Jevišovicích má naději na rekonstrukci

Podzámčí v Jevišovicích má naději na rekonstrukci

Podzámčí v Jevišovicích má naději na rekonstrukci

11.12.2012 18:04, Zdroj: ČTK

Jevišovice (Znojemsko) - Jevišovice na Znojemsku zkouší další krok, jak zajistit opravu chátrajícího historického podzámčí. Vydaly předběžné oznámení o veřejné zakázce, kterou chtějí vypsat v případě, že na konci ledna dostanou dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod. Společně s Moravským zemským muzeem, které vlastní jevišovický zámek, zde chtějí vytvořit prostory pro výstavy a také stálou expozici Jevišovicka, sdělil dnes ČTK starosta města Pavel Málek.


Místo, kde byly až do roku 1990 byty, je v dezolátním stavu. Snah o jejich rekonstrukci už bylo několik. Naposledy před čtyřmi lety se město pokoušelo objekt pronajmout investorovi, který by jej opravil a provozoval v něm vlastní byznys. Ani to se však nepovedlo. Obec s několikamilionovým rozpočtem se sama do rekonstrukce za desítky milionů pustit nemohla.

"Do oznámení jsme napsali 40 milionů korun. Zajímalo by mě hlavně, kolik peněz oprava může stát. Pokud nám dotaci přiznají, pak do rekonstrukce půjdeme. Zda budeme úspěšní, se dozvíme na konci ledna," řekl Málek.

V části podzámčí dnes funguje restaurace, ta je v dobrém stavu. Ve zbytku museli lidé přestat bydlet v roce 1990, protože to nebylo hygienicky únosné. "Od té doby to chátrá," konstatoval starosta.

Najít investora se nepodařilo i proto, že jde o národní kulturní památku, což opravy limituje. "Dispozice předzámčí zase omezuje možnosti využití. Proto se snažíme domluvit s muzeem," vysvětlil Málek. "Samozřejmě stále tu byla a je možnost objekt prodat, ale to nechceme," doplnil Málek. V expozici by měla být nejen historie regionu. "Muzeum má spoustu věcí, které může vystavovat a nemá kde," míní Málek.

V neutěšeném stavu jako předzámčí byl před lety i zámek. Ten však muzeum postupně opravilo a dnes patří k hlavním turistickým atrakcím regionu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (43.8 + 28.1) *

Zpět na přehled