Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Podle ÚOHS Děčín chyboval v tendru na rekonstrukci domova seniorů

Podle ÚOHS Děčín chyboval v tendru na rekonstrukci domova seniorů

Podle ÚOHS Děčín chyboval v tendru na rekonstrukci domova seniorů

9.1.2014 16:59, Zdroj: ČTK

Děčín - Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozhodl ve správním řízení kvůli veřejné zakázce na rekonstrukci děčínského domova pro seniory v neprospěch města. Radnice zvažuje podání správní žaloby, řekl dnes novinářům primátor Děčína František Pelant. Město vyřadilo ze zadávacího řízení firmu MIRAS stavitelství a sanace s.r.o., podle ÚOHS neprávem. Plánovaná rekonstrukce za více než 45 milionů korun se tak nejspíš zdrží, město ji chtělo uskutečnit letos. Dotace z ROP Severozápad má pokrýt 85 procent nákladů.

Podle města společnost nesplnila jeden z kvalifikačních předpokladů, aby se o zakázku mohla ucházet. "Chtěli jsme, aby firma měla referenci na jednu stavbu kolem 30 milionů korun. Tato firma nám předložila dvě stavby v hodnotě, která přesahovala tu naši požadovanou částku, ale každá byla v jiném místě, každá měla svoje účetnictví, ale byla to jedna veřejná zakázka od jednoho zadavatele," řekl Pelant. Dodal, že každá ze staveb měla svůj stavební deník, jednalo se o zateplení dvou škol. Podle města tak firma nedostála podmínce, že má jít o stavbu jedinou.

"Úřad ve svém rozhodnutí konstatuje, že z předloženého osvědčení dodavatele vyplývá splnění požadavku zadavatele na technické kvalifikační předpoklady," sdělil ČTK předseda ÚOHS Petr Rafaj. Pro posouzení přijatelnosti reference podle něj není klíčový počet budov ani doba trvání souběžných prací na obou částech veřejné zakázky, ale to, zda předložené osvědčení odpovídá realitě provedených stavebních prací jako celku.

Z rozhodnutí ÚOHS vyplývá, že předložené referenční dokumenty byly vyhodnoceny diskriminačně, což znemožnilo dodavateli účast v zadávacím řízení. Úřad věc řešil od podzimu 2012.

"Doporučili nám, abychom je zařadili zpátky do výběru a znovu udělali výběrové řízení i s jejich účastí," dodal primátor. To se ale městu nelíbí. Podle jeho zjištění jsou na firmu MIRAS z jiných zakázek v republice stížnosti, například na nedodržení termínů.

"Ještě máme určitou dobu na to, abychom zkusili podat správní žalobu," zmínil Pelant. Výběrové řízení na rekonstrukci objektu vyhrála firma Viamont, která v Děčíně stavěla například knihovnu. Město bylo s její prací spokojeno. Pelant uvedl, že pokud žalobu nepodá město, chystá se ke stejnému kroku právě Viamont. "Takže by se mohlo stát, že pokud bychom to předali firmě Miras, soud by to zastavil opatřením a my bychom stejně nemohli stavět," podotkl.

Vzhledem k plánovanému financování z ROP Severozápad musí být rekonstrukce dokončená do roku 2015. Kdy se ale začne stavět, zatím vzhledem ke komplikacím není jasné. Vyřízení správní žaloby podle Pelanta trvá zhruba 200 dní. Společnost Viamont by zakázku dokázala uskutečnit za 14, MIRAS za 12 měsíců.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (46.3 + 2.7) *

Zpět na přehled