Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Podle policie nebyl Nečas aktivním účastníkem kauzy sledování

Podle policie nebyl Nečas aktivním účastníkem kauzy sledování

Podle policie nebyl Nečas aktivním účastníkem kauzy sledování

14.6.2013 20:10, Zdroj: ČTK

Praha - Usnesení, kterým policie obvinila Janu Nagyovou kvůli sledování premiérovy ženy a dvou zaměstnanců úřadu vlády, nezmiňuje premiéra Petra Nečase (ODS) jako aktivního účastníka této trestné činnosti. Policie však v dokumentu uvádí, že Nagyová Nečase telefonicky informovala o jedné ze svých schůzek se zpravodajci, jež se měla sledování zaměstnanců dotýkat. Dokument zveřejnil server E15.cz.

Šéfka Nečasova kabinetu prý letos v březnu nechala sledovat svého řidiče Jiřího Pertla a jeho přítelkyni z úřadu vlády Alenu Hegrovou. "Za motiv jednání je považována snaha Nagyové zabránit spekulacím novinářů o vztahu Nagyové s předsedou vlády Petrem Nečasem, k čemuž by mohlo přispět zjištění, že řidič Nagyové Jiří Pertl často se služebním vozidlem přijíždí k objektu úřadu vlády - Hrzánskému paláci, momentálnímu bydlišti předsedy vlády, a dále zabránit spekulacím o majetkových poměrech Nagyové," uvádějí policisté.

Policie na základě odposlechů telefonu Nagyové v usnesení tvrdí, že si na 11. března domluvila schůzku s generálem Ondrejem Páleníkem, bývalým šéfem Vojenského zpravodajství, který pro ni předtím údajně zařizoval i sledování Nečasovy manželky. Tentýž den prý Nagyová telefonicky sdělila Nečasovi, že "měla zásadní rozhovor s generálem, kterému dala ty věci, aby to zjistil on, aby oni nepostávali někde s taxíkem". 

Obhájce Nagyové Eduard Bruna České televizi řekl, že Nečas o konání Nagyové nevěděl. "Podle toho, jak já to vidím, jak jsem měl možnost se s tím dodatečně seznámit s tou situací, tak pan premiér se na tom vůbec nijak nepodílel, ani o tom nevěděl," uvedl Bruna. Deníku Právo pak řekl, že jeho klientka je přesvědčená, že umí vše vysvětlit. "Její osobní pohnutky spočívaly v tom, že ona měla starost o to, aby bylo všechno v pořádku. Stojí si na stanovisku, že to byla seriózní věc, že to byla jenom její dobrá vůle a žádný zlý úmysl,“ cituje obhájce server Novinky.cz.

Podle policistů Nagyová vyvíjela na Nečase nátlak, aby se rozvedl. Loni v listopadu údajně zosnovala a usměrňovala nezákonné sledování jeho manželky Radky, k níž měla podle policistů "vysoce negativní postoj". Využila při tom "vlivu vyplývajícího z osobního poměru se současným předsedou vlády", napsali.

Představitelům Vojenského zpravodajství za účelem sledování údajně opatřila fotografii i adresu premiérovy ženy. Na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Páleníkem a Milanem Kovandou a s plukovníkem Janem Pohůnkem.

Z obsahu textových zpráv, které si jednotliví aktéři vyměňovali, policisté dospěli k závěru, že dva příslušníci Vojenského zpravodajství monitorovali okolí Nečasova bydliště a fotili jeho služební vůz. Sledování odhalil Nečasův řidič, který tento poznatek oznámil Nagyové.

Z policejního dokumentu vyplývá také to, že Nagyová v textových zprávách se zpravodajci vedla konspirační debatu o "žrádle pro psy" a "venčení psů", přičemž z kontextu bylo údajně zřejmé, že žrádlem jsou míněni zaměstnanci Pertl a Hegrová.

V souvislosti s údajným sledováním je Nagyová obviněna z organizování zneužití pravomoci úřední osoby, za což jí hrozí až pět let vězení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (43.6 + 2.8) *

Zpět na přehled